Polecamy

Jubileusz 50-lecia Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Data dodania: 09.11.2018

Jubileusz 50-lecia Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

W gmachu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach, w dniu 30 października 2018 r. odbyła się uroczystość 50-lecia Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego połączona z promocją publikacji jubileuszowych. Na zaproszenie prof. dr hab. Andrzeja Kowalczyka, Rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. dr hab. Dariusza Pawelca, Dyrektora BUŚ i CINiB-y, do sali konferencyjnej licznie przybyli przedstawiciele wszystkich środowisk Uniwersytetu Śląskiego, dyrektorzy śląskich bibliotek szkół wyższych oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Jubileusz otworzył prof. Dariusz Pawelec, dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach, witając gości honorowych, m.in. władze rektorskie i dziekańskie, nauczycieli akademickich, recenzentów, członków Rady Bibliotecznej, reprezentantów administracji uczelnianej i SBP. Słowa powitania skierował również do pozostałych zgromadzonych uczestników jubileuszu, w tym obecnych i emerytowanych bibliotekarzy BUŚ oraz bibliotek specjalistycznych.

Po oficjalnych powitaniach głos zabrał Jego Magnificencja Rektor, który w okolicznościowym przemówieniu nawiązał do obchodów 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego. Prof. A. Kowalczyk przedstawił osiągnięcia Uczelni, scharakteryzował plany na przyszłość, a także w ciepłych słowach wyraził uznanie dla dokonań bibliotek i bibliotekarzy w budowaniu pozycji UŚ, ich zaangażowania i wkładu w rozwój działalności naukowej Uczelni, rozwój osobisty kadry, a także edukację kulturalną.

Wystąpienie JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka. Fot. Sekcja Prasowa UŚ

Początki działalności BUŚ oraz wybrane wydarzenia z dziejów książnicy przybliżyło wystąpienie Wandy Dziadkiewicz, emerytowanej Dyrektor BUŚ. Zebrani cofnęli się do roku 1968, kiedy – dzięki połączeniu Biblioteki Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Biblioteki Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katowicach – powołano do życia Bibliotekę Główną UŚ i pięć bibliotek zakładowych, a później podążyli tropem spraw, wyznaczających zasadnicze momenty w rozwoju systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu.

Jako następna głos zabrała Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca ZG Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W jej opinii Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego to nowocześnie zarządzana instytucja, stale podnosząca swój kapitał intelektualny, rozwijająca zasoby drukowane i elektroniczne oraz zaplecze materialne, troszcząca się o podnoszenie jakości usług zgodnie z wymaganiami stawianymi przez współczesną naukę i kształcenie akademickie, otwarta na zaspokojenie potrzeb informacyjnych społeczeństwa regionu. Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska zwróciła również uwagę na wyzwania stojące przed współczesnymi bibliotekami, wskazała obszary aktywności pracy bibliotek akademickich i nowych kompetencji bibliotekarzy. Nakreśliła przy tym wspierającą rolę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, które współpracuje z książnicami krzewiąc wartości i idee zawodowe, oddziałuje na kształcenie i podnoszenie kwalifikacji pracowników, doskonalenie organizacji pracy i metod realizacji procesów bibliotecznych. Punktem kulminacyjnym wystąpienia było wręczenie przez J. Pasztaleniec-Jarzyńską medalu „W dowód uznania” dla Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego za zasługi dla bibliotekarstwa i SBP.

Medal przyznany Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego. Fot. Sekcja Prasowa UŚ

Podczas jubileuszu zasłużeni bibliotekarze BUŚ zostali nagrodzeni przez Rektora Andrzeja Kowalczyka złotymi i srebrnymi odznakami „Za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego”. Jego Magnificencja podkreślił, że odznaczenia są dowodem szczególnego uznania społeczności akademickiej za długoletnią pracę oraz zaangażowanie na rzecz Uczelni.

W kolejnym punkcie programu jubileuszu uhonorowano bibliotekarzy oraz pracowników naukowych związanych z bibliotekarstwem i informacją naukową – członków Sekcji Bibliotek Szkół Wyższych przy ZO SBP w Katowicach. Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska wręczyła medale „W dowód uznania” Marii Kycler i Bogumile Warząchowskiej oraz przekazała listy gratulacyjne, które otrzymali: Danuta Gburska, Agnieszka Gołda, Andrzej Koziara, Marta Kunicka, Hanna Langer, Izabela Swoboda i Grażyna Tetela.

Uroczystość była też okazją do wręczenia tytułu „Śląskiego Bibliotekarza Roku 2017”. Dyplom z rąk Sylwii Błaszczyk, przewodniczącej ZO SBP w Katowicach odebrała Maria Kycler.

Wręczenie dyplomu „Śląski Bibliotekarz Roku 2017”. Fot. Sekcja Prasowa UŚ

Uroczystość 50-lecia BUŚ miała również charakter spotkania promocyjnego, związanego z opublikowaniem trzech ksiąg jubileuszowych, służących upamiętnieniu najważniejszych wydarzeń z życia Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego (od 2012 roku działającej w ramach CINiB-y) oraz bibliotek specjalistycznych, omówieniu ich zbiorów, świadczonych usług i pełnionych funkcji. Monografie zbiorowe zatytułowane Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego w pięćdziesięciolecie istnienia, Biblioteki specjalistyczne Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Kolekcje w zbiorach bibliotek Uniwersytetu Śląskiego zostały zredagowane przez Marię Kycler, Dariusza Pawelca i Bogumiłę Warząchowską. Redaktorki złożyły podziękowania inicjatorom, sponsorom, autorom, recenzentom oraz edytorowi publikacji. W syntetyczny sposób zaprezentowały zebranym kolejne tomy serii „Biblioteka Otwarta”, zwracając uwagę, że opisane książnice i ich zbiory zostały przedstawione jako element systemu wiedzy i komunikacji społecznej; jako jednostki, które od początku swej działalności przyjęły odpowiedzialność za organizację dostępu do wiedzy oraz pośrednictwo w przekazie i wymianie informacji.

Publikacje wydane z okazji 50-lecia BUŚ. Fot. CINiBA

Uroczystość była okazją do składania życzeń i powinszowań. Przybyli goście – pracownicy Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej, bibliotekarze i dyrektorzy śląskich bibliotek akademickich – wyrażali szacunek i uznanie dla osiągnięć BUŚ, pełnionej misji wobec nauki i kształcenia, życzyli dalszych osiągnięć i sukcesów oraz radości i satysfakcji w codziennej pracy, odczytano listy gratulacyjne skierowane do Dyrekcji oraz pracowników systemu biblioteczno-informacyjnego UŚ.

Kończąc obchody 50-lecia Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego prof. Dariusz Pawelec wyraził nadzieję na dalszy pomyślny rozwój książnicy, realizację powziętych planów i zamierzeń wspierających środowisko naukowe Uczelni, przekazał życzenia kolejnych jubileuszy i zaprosił na wspólne rozmowy kuluarowe w kawiarni CINiB-y.

Maria Kycler


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP