Polecamy

7. Środa Bibliotekarska. Wspomnienie o Barbarze Sztark (1963 -2017)

Data dodania: 05.10.2018

7. Środa Bibliotekarska. Wspomnienie o Barbarze Sztark (1963 -2017)

26 września 2018 roku w Sali im. Stanisława Badonia w Książnicy Pomorskiej odbyło się kolejne, siódme spotkanie z cyklu „Środy  bibliotekarskie”. Wydarzenie pod patronatem Zarządu Okręgu SBP w Szczecinie w całości poświęcone zostało osobie Barbary Sztark, zmarłej w 2017 r., wieloletniej kierowniczce Biblioteki Niemieckiej i Działu Regionalnego Książnicy Pomorskiej.

Barbara Sztark (z d. Czutko, córka Heleny i Mariana)  urodziła się 17 kwietnia 1963 r. w Złocieńcu, w roku 1970 rozpoczęła naukę w Szkole Podstawowej nr 1 w Złocieńcu, a w 1978 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Drawsku Pomorskim. W latach 1982-1987 studiowała filologię polską w  Wyższej Szkole Pedagogicznej  w Szczecinie, przekształconej w 1985 roku w Uniwersytet Szczeciński. Studia ukończyła w 1987 r. Pracę magisterską poświęconą twórczości Tadeusza Micińskiego napisała pod kierunkiem prof. Erazma Kuźmy. 

Jeszcze jako studentka  - w grudniu 1986 r.  - podjęła  pracę w Dziale Pomorzoznawczym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie (obecnie Książnica Pomorska). W latach 1992-1994 równolegle zatrudniona w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinie i w Książnicy Pomorskiej. Od lutego 1993 r. pełniła funkcję kierownika Czytelni Instytutu Goethego, od marca 1998 r. kierownika Działu Regionalnego Książnicy Pomorskiej. Funkcje te sprawowała do 2017 r. Starszy kustosz od 2001 r. Zasłużony Działacz Kultury (1995).

Współpracowała z wydawnictwem „Glob” i Biuletynem Kulturalnym „Między Innymi”. Była autorką licznych artykułów z dziedziny bibliotekoznawstwa, historii, kultury i literatury regionalnej,  redaktorką i tłumaczką prac związanych z historią i kulturą Pomorza. Była znawczynią problematyki regionu i niestrudzoną ambasadorką polsko-niemieckiej współpracy. To dzięki jej staraniom Biblioteka Niemiecka Książnicy Pomorskiej w Szczecinie stała się wyróżniającą biblioteką partnerską Instytutu Goethego. A przede wszystkim była ciepłą i miłą osobą.

Zmarła 22 września 2017 r. w Szczecinie.

Podczas spotkania, które prowadzili:  Sylwia Wesołowska (KP) i redaktor Bogdan Twardochleb, Basię wspominali zgromadzeni w Czytelni Pomorzoznawczej przyjaciele, znajomi i współpracownicy. Rozmowom towarzyszyła prezentacja  zdjęć przygotowana przez pracowników Działu Regionalnego Książnicy Pomorskiej.

Fot.: Jan Surudo.
Tekst: Sylwia Wesołowska, Marta Kurzyńska.

 


Cykl – Środy Bibliotekarskie
Wydarzenie nawiązuje do tradycji tzw. „czwartków bibliotekarskich” – spotkań bibliotekarzy organizowanych w latach 60. i 70. XX w. przez dyrektora S. Badonia w szczecińskiej bibliotece, reaktywowanych w 2015 roku. Cykl ma charakter integracyjny i międzypokoleniowy. W swym założeniu ma zachować i udokumentować pamięć o pracy bibliotek i ludzi, którzy je tworzyli na obszarze Pomorza Zachodniego. Wydarzenie objął patronatem Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP w Szczecinie.
 
Spotkanie 7:
„Wspomnienie o Barbarze Sztark (1963 -2017)”

 26 września 2018, Książnica Pomorska, Sala im. Stanisława Badonia Czytelni Pomorzoznawczej.
 
Linki:
Barbara Sztark / Wspomnienie w Radio Szczecin, audycja Konrad Wojtyły, 2017-09-24 [online]

http://radioszczecin.pl/172,4075,odeszla-barbara-sztark-z-ksiaznicy-pomorskiej-ws

 

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP