Polecamy

Chrześcijanin to jest człowiek, po spotkaniu z którym chce się żyć – Szymon Hołownia w Bibliotece

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 02.10.2018

O potrzebie życia Ewangelią mówił Szymon Hołownia 27 września br. na spotkaniach zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle, które odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym oraz Sali Offowej JDK w ramach XIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego.

Szymon Hołownia jest założycielem fundacji Kasisi i Dobra Fabryka, autorem m.in. książek "Święci pierwszego kontaktu", "Holyfood, czyli 10 przepisów na smaczne i zdrowe życie duchowe".

W auli I LO zgromadziła się młodzież ze szkół średnich. Głównym tematem spotkania była Afryka i działalność Fundacji Kasisi w Zambii, prowadzonej przez Siostry Służebniczki Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Świat to tętniący organizm pracujący 24 godziny na dobę. Choroby, głód, przemoc, śmierć, sieroctwo – to obraz Afryki – mówił Hołownia.

Pojedynczy człowiek jest w stanie dużo zrobić dla potrzebujących – apelował.

Przekaz Hołowni był prosty – Każdemu człowiekowi należy się to, aby miał szansę na dobre życie. Jako orędownik Fundacji w codziennym życiu widzi potrzebę ewangelizacji i niesienia pomocy. Jego zdaniem tylko Ewangelia daje nadzieję i redukuje lęk.

Na popołudniowym spotkaniu, autor "Monopolu na zbawienie" przybliżył zebranym czym dla niego jest prostota wiary. Podkreślił, że każdy człowiek powinien działać tu i teraz. Jego wykładnia była bardzo przekonująca i trafiła do wielu. Przestrzegał przed udomowieniem religii, która jest dla ludzi będących w drodze, dla prostych i intelektualistów. Nie jesteśmy fan klubem Pana Boga – mówił żartobliwie.

Kościół i Ewangelia są we mnie – przyznał.

Każdy powinien szukać własnej Medugorje. Szymon Hołownia znalazł ją w Ławrze Troicko-Siergiejewskiej, gdzie urzekła go mistyka kościoła prawosławnego.

Bóg nie stał się ideą, tylko zmysłowością i chlebem – wyjaśnił.

Podał przykłady osób wcielających w życie chrześcijańskie ideały, m.in. Papieża Franciszka, Siostrę Małgorzatę Chmielewską i arcybiskupa Konrada Krajewskiego.

Chrześcijanin to jest człowiek, po spotkaniu z którym chce się żyć – powiedział na zakończenie.






Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP