Polecamy

Ogólnopolski Kongres Nauczycieli Bibliotekarzy Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych – 2018 - relacja

Data dodania: 01.10.2018

Ogólnopolski Kongres Nauczycieli Bibliotekarzy Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych – 2018 - relacja

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie oraz Sekcja Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich były organizatorami Ogólnopolskiego Kongresu Nauczycieli Bibliotekarzy Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych, który odbył się 25 września 2018 r. w Częstochowie. Celem kongresu była integracja środowiska nauczycieli bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych, wymiana dobrych praktyk, prezentacja metod i form pracy z czytelnikiem oraz nawiązanie współpracy między bibliotekami. Inicjatorkami spotkania byli nauczyciele bibliotekarze PBP RODN „WOM” w Częstochowie oraz przedstawiciele Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych SBP: dr Agata Arkabus oraz Anna Płusa.

W konferencji udział wzięli nauczyciele bibliotekarze z całej Polski oraz prelegenci: Agnieszka Pietryka – kierownik projektu Szkoła ćwiczeń w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie; Małgorzata Caban - Dyrektor Biblioteki i Oficyny Wydawniczej Humanitas w Sosnowcu; Marcin Skrabka - prawnik, twórca i właściciel Good Books; Anna Dąbrowska – nauczyciel bibliotekarz Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie; dr Agata Arkabus – Przewodnicząca Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych SBP oraz nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Patronat medialny wydarzenia objęła redakcja czasopisma Biblioteka w Szkole oraz firma Good Books. Sponsorem poczęstunku dla osób uczestniczących w konferencji była Piekarnia Jędryka z Częstochowy.

Przed rozpoczęciem wystąpień prelegentów został odczytany list Prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Danuty Brzezińskiej – skierowany do uczestników Kongresu. Pani Prezes w swoim piśmie zwróciła uwagę na brak standardów oraz aktów prawnych jednoznacznie określających warunki funkcjonowania polskich bibliotek szkolnych. W swoim liście odwołała się także do IFLA School Library Guidelines (Źródło: IFLA School Library Guidelines, 2nd edition, [online], International Federation of Library Associations and Institutions, 2015, https://www.ifla.org/publications/node/9512, [dostęp: 1.02.2018]), w którym zamieszczono definicję prezentującą model współczesnej biblioteki: Biblioteka szkolna to fizyczna i digitalna przestrzeń do nauki.

Pierwszą prelegentką była Agnieszka Pietryka – kierownik projektu Wspieranie tworzenia szkół ćwiczeń w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie. Temat jej wystąpienia brzmiał: „Doświadczenia z projektu Wspieranie tworzenia szkół ćwiczeń w kontekście bibliotek szkolnych i pedagogicznych”. Pani Agnieszka Pietryka przybliżyła uczestnikom koncepcję projektu Wspieranie tworzenia szkół ćwiczeń jego główne założenia i zadania oraz możliwość uczestnictwa szkół w tym przedsięwzięciu. Odniosła się także do roli bibliotek pedagogicznych i szkolnych w tym projekcie.

Małgorzata Caban - Dyrektor Biblioteki i Oficyny Wydawniczej Humanitas w Sosnowcu przybliżyła nauczycielom bibliotekarzom zagadnienia dotyczące edukacyjnego wykorzystania komiksów w bibliotece omawiając temat: „Komiks i film jako narzędzia pracy bibliotekarza”. Pani Małgorzata Caban przedstawiła metody pracy z komiksem w swojej bibliotece, zaprezentowała również narzędzia elektroniczne do jego tworzenia.

Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w bibliotece prezentował Marcin Skrabka - prawnik, twórca i właściciel firmy Good Books. Jego wystąpienie „Gra w czytanie na smartfonie. Jak korzystać z gier typu PokemonGo w promocji czytelnictwa?” poruszało problematykę wykorzystania TIK w pracy z dziećmi i młodzieżą. Pan Marcin Skrabka omówił narzędzia, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli w promocji czytelnictwa. Uczestnicy podczas wykładu Pana Marcina Skrabki mieli także możliwość gry online przy wykorzystaniu smartfonów.

Anna Dąbrowska – nauczyciel bibliotekarz z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie – podzieliła się swoimi doświadczeniami w zakresie wykorzystania elementów programowania w edukacji czytelniczej i medialnej. Przedstawiła metody pracy z uczniem, w których można wykorzystać zabawy wprowadzające do programowania.

Przewodnicząca Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych SBP – dr Agata Arkabus – przybliżyła nauczycielom bibliotekarzom główne kierunki działania Sekcji. Zachęciła także uczestników do współpracy w zakresie integracji środowiska nauczycieli bibliotekarzy.

Na zakończenie Kongresu Nauczycieli Bibliotekarzy Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych odbyło się wśród uczestników losowanie pakietów edukacyjnych ufundowanych przez redakcję Biblioteki w Szkole.

Przewodnicząca Skcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych SBP

dr Agata Arkabus 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP