Zjazdy tworzone przez praktyków z myślą o praktykach - czyli regionalne spotkania dla bibliotekarzy organizowane przez Sieć LABiB wystartowały!
Pierwsze spotkanie odbyło się 20 września w Lublinie pod hasłem „Różne twarze biblioteki”. Wzięło w nim udział ponad 100 bibliotekarzy z całego województwa. Hasło przewodnie tego zjazdu nawiązuje do niezwykle zróżnicowanych kompetencji, które posiadają obecnie pracownicy bibliotek. Do ich zadań należy szeroko rozumiana promocja czytelnictwa realizowana poprzez coraz bardziej innowacyjne działania, zorientowane na potrzeby odbiorców. Podczas zjazdu w Lublinie bibliotekarze poruszali m.in. tematy związane z tworzeniem mikrobibliotek, projektowaniem oferty dla rodzin, nagrywaniem audiobooków, wprowadzaniem do instytucji elementów grywalizacji w postaci np. escape roomów czy gier miejskich. Nie zabrakło również zagadnień dotyczących wykorzystania nowych technologii, znaczenia kreatywności w podejmowanych działaniach oraz wizerunku samego bibliotekarza. Podczas krótkich prelekcji zostały zaprezentowane programy i platformy, które mogą umożliwić uczestnikom wielowymiarowy rozwój (tj. program Erasmus+, Platforma Komisji Europejskiej EPALE, portal i działania Sieci LABiB). Spotkanie zakończyła dyskusja o na wybrany przez uczestników temat dotyczący współpracy bibliotekarzy z różnych pokoleń.
Przez najbliższe dwa miesiące odbędą się jeszcze 4 zjazdy: w Piasecznie, Szczecinie, Gorlicach i Koźminie Wielkopolskim. Każdy z nich obfitować będzie w nowe inspiracje i możliwość wymiany doświadczeń pracowników bibliotek z danego regionu. Istotą BiblioLABów jest stworzenie przestrzeni, w której bibliotekarze mogą rozwijać się, czerpać wiedzę od siebie nawzajem, a także naładować się pozytywną energią przed powrotem do pracy.
Już wkrótce zjazd w Piasecznie pod hasłem „Biblioteka(rz) wielu możliwości”. Do zobaczenia!
BiblioLAB - zjazd lokalny dla bibliotekarzy z Mazowsza jest częścią ogólnopolskiego cyklu BiblioLABy 2018 organizowanego przez sieć LABIB oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Partnerami wydarzenia są:
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
EPALE Polska - uczenie się dorosłych
Good Books - innowacje w kulturze i edukacji
Patronat honorowy:
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
zdjęcia: Grzegorz Winnicki