Polecamy

Narodowe czytanie w klasztorze

Autor: Biblioteka: Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 10.09.2018

W sobotę, 8 września odbyła się już siódma edycja Narodowego Czytania pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, a piąta na terenie gminy wiejskiej Kłodzko. Pogoda i frekwencja dopisały. Nastroje patriotyczne również, bo i okazja wyjątkowa, świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą.

 

W romantycznym ogrodzie Prowincji Polskiej Zgromadzenia Sióstr Szpitalnych Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka w Ołdrzychowicach Kłodzkich, mieliśmy okazje wysłuchać fragmentów powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” oraz fragmentów Antologii Niepodległości, czytanych przez mieszkańców gminy oraz gości z różnych stron.

 

Prowadząca, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko Mariola Huzar wraz z bibliotekarką Małgorzatą Ostrowską, zaczęły spotkanie od krótkiego wprowadzenia mającego przybliżyć publiczności ideę tego typu wydarzeń. Odczytany został również list od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy.

 

Na dobry początek, dyrektorka zaprosiła na scenę młodego artystę z Ukrainy Miroslava Palko, który pięknym głosem, repertuarem jazz, pop, rhythm and blues i oczywiście swoim urokiem osobistym zaczarował niejedną panią. Student trzeciego roku Akademii Muzycznej im. Mykoły Lysenki we Lwowie. Laureat międzynarodowych i krajowych konkursów (Jazz na pocztowej, Krzywy róg (1 mіejsce), Vocal-Dance Class Lwów (Grand prix), Paleta jazzu Charków (2 mіejsce). Uczestnik wielu festiwali.

 

I tak, śpiewająco przystąpiliśmy do wspólnego czytania, które rozpoczął Przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Zbigniew Tur fragmentem „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Wątek o szklanych domach kontynuował  Pan Zdzisław Orczyk z Krosnowic. Następne czytania mieli:

 

Zastępca Wójta Gminy Kłodzko

Urszula Panterałka

Póki w narodzie myśl swobody żyje…

Adam Asnyk

Uczeń Miłosz Sydorko

Pieśń o domu

Maria Konopnicka

Teatrolog z wykształcenia Paweł Korab

Fragment „Dziadów”

Adam Mickiewicz

Uczennica Maja Smółka

W Warszawie

Czesław Miłosz

Kucharz Artur Szczytowski

Fragment Nad Niemnem

Eliza Orzeszkowa

Uczeń Mateusz Włosek

Do matki Polki

Adam Mickiewicz

Bibliotekarka Małgorzata Kłonowska

Fragment Pana Tadeusza

Adam Mickiewicz

Mieszkanka wsi Ołdrzychowice Kłodzkie Jadwiga Sobów

Bogurodzica

Anonim

Radna Gminy Kłodzko Łucja Mądro

Psalm XXVI Pienie wdzięczności za zwycięstwo wiedeńskie

Wespazjan Kochowski

Radna i sołtys wsi Ołdrzychowice Kłodzkie Halina Witos

Moja piosnka II

Cyprian Kamil Norwid

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Kłodzko Małgorzata Pajor

Mazowsze

Krzysztof Kamil Baczyński

Kazimiera Rakiecka ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Stary Wielisław

Raport z oblężonego miasta

Zbigniew Herbert

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Stary Wielisław Anna Jasińska

Fragment Wyzwolenia

Stanisław Wyspiański

Nauczyciel Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Żelazna Magdalena Berestecka

Kto mi dał skrzydła, kto mię odział pióry…

Jan Kochanowski

Uczennica Aleksandra Hytkowska

Lament utrapionej Matki Korony Polskiej – fragment

Szymon Starowolski

Uczennica Karolina Fuchs

Pieśń Legionów Polskich we Włoszech

Józef Wybicki

Uczennica Daria Fuchs

O cnocie szlacheckiej

Mikołaj Sęp Sarzyński

 

Po zakończeniu czytań przyszedł czas na anielskie niespodzianki. Zwiedziliśmy barokowy dwór rodziny Oppersdorfów, który został wzniesiony w XVIII wieku i przebudowany w stylu klasycystycznym na pałac w XIX i XX wieku (obecnie siedziba Prowincji). W 1929 roku hrabina Zofia Gabriela Antonia von Oppersdorf (1863-1942) sprzedała pałac siostrom franciszkankom szpitalnym. Obejrzeliśmy autentyczne eksponaty w klasztornym muzeum, wyremontowaną kaplicę mszalną, a także zakonny cmentarz, gdzie pochowana jest hrabina… Oprowadzał i opowiadał Artur Szczytowski. Ciekawe informacje o tym miejscu przekazał nam także Pan Zdzisław Orczyk.

 

Na dzieci czekała niecodzienna atrakcja, koło fortuny. W ten literacki hazard wkręciła się nawet pani Wójt…

 

Stęplowaliśmy okolicznościową pieczęcią prywatne i biblioteczne egzemplarze „Przedwiośnia”. Pieczęć jest dostępna w bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Jeżeli ktoś chce skorzystać, serdecznie zapraszamy…

 

Częstowaliśmy okolicznościowym tortem, z literackimi atrakcjami, wypieczonym przez Przedsiębiorstwo Piekarsko-Cukiernicze Machela w Jaszkowej Dolnej. Pysznie dziękujemy!

 

Przy śpiewającym artyście, przystąpiliśmy do losowania 10 książek „Przedwiośnia”. Szczęście uśmiechnęło się do: Franka Denys, Łucji Mądro, Anny Jasińskiej, Mai Smółki, Karoliny Fuchs, Marioli Razik, Artura Szczytowskiego, Anny Słowik, Jadwigi Sobów i Urszuli Panterałki. Nie zabrakło dobrych gestów w postaci przekazania wylosowanych książek do naszej sieci bibliotecznej. Dziękujemy!

 

Wszystkim biorącym udział dziękujemy za chęć i zaangażowanie w tym niezwykłym wydarzeniu, które ma na celu propagowanie literatury narodowej. Już dziś zapraszamy do kolejnej edycji Narodowego Czytania.







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP