Rusałki, dusze zaklęte w ciała czarnych kotów, dzielni rycerze, okrutne księżniczki, zamkowe skarby, gryfy, wężowe potwory... to tylko legendy! Ale czy nie zawierają ziarenka prawdy? Czy warto czytać podania i mity? My już wiemy, że tak ponieważ, dostarczają nam opowieści o postaciach i miejscach historycznych, nie unikają tematyki fantastycznej, opowiadają o siłach nadziemskich oraz walce dobra ze złem. Czytając taką literaturę rozwijamy własną wyobraźnię, poszerzamy słownictwo, utrwalamy ortografię i poznajemy ciekawe historie.
W ramach wakacyjnych spotkań w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży czytaliśmy i gawędziliśmy o niezwykłych historiach m.in. o zaczarowanych krakowskich gołębiach, wodnikach, rusałkach i topielicach. Poznaliśmy świętokrzyskie bajduły, bawiliśmy się kartami Dixit.
Ciekawi miejscowych podań odwiedziliśmy Muzeum Regionalne w Jaśle, gdzie pan Tomasz Chmiel przedstawił nam prezentację o legendach jasielskich.
W Filii nr 1 głośne czytanie legend i baśni było okazją do spotkania z dzielnymi rycerzami, pięknymi księżniczkami, smokami i innymi baśniowymi stworami.
Uczestnicy poznali króla Beskida i dowiedzieli się jak powstała Wisła. Wykorzystując tabletowe aplikacje m.in..: Tysiąc lat temu w Gnieźnie, obejrzeli historię państwa polskiego w technologii 3D i bajkę o smoku wawelskim oraz układali ilustracje z puzzli do znanych polskich bajek.
Wykonali girlandę dla rycerza, pierścień dla królowej Kingi oraz makietę tajemniczego zamku.
W Filii nr 2 dzieci z czytanych legend i opowieści dowiedziały się wiele o pradawnych dziejach Polski i różnych zakątkach naszego kraju. Poznały niezwykłe wydarzenia, mroczne postaci, opowieści o wielkiej miłości i baśniowych stworach. Przekonały się również, że zawsze warto wierzyć w dobro, mądrość i swoje marzenia.
W czasie zajęć stworzyły makietę jeziora solińskiego, usłyszały o tajemnicach Gołoborza i wykonały czarownice zlatujące się na sabat.
Wars i Sawa, harnaś Janosik, król Popiel, groźny smok spod Rzeszowa oraz wielu innych bohaterów z polskich legend towarzyszyło dzieciom w Filii nr 3
Podczas wspólnych spotkań uczestnicy wysłuchali historii, które posłużyły im nie tylko do twórczej zabawy, ale także ciekawej rozmowy. Podróżując z legendą wzdłuż i wszerz po Polsce, wytropiły biesy i czady, poznali historię harnasia Janosika, stworzyli mapę Polski, wyczarowali portrety łysogórskich wiedźm i zbójnicką czapkę a za pomocą teatrzyku kamishibai odtworzyli legendę o Popielu, którego zjadły myszy.
Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.