Zapraszamy do lektury kolejnej relacji* przygotowanej przez Joannę Pasztaleniec-Jarzyńską, przewodniczącą SBP, biorącą udział w Światowym Kongresie IFLA 2018 w stolicy Malezji, Kuala Lumpur.
Podczas Kongresów IFLA wiele spotkań poświęconych jest prezentacji najważniejszych programów i akcji podejmowanych przez IFLA. Na tegorocznym Kongresie kontynuowana była, podjęta w ubiegłym roku we Wrocławiu, akcja IFLA Global Vision. W oparciu o wyniki ankiety prowadzonej do września ubiegłego roku, w której wzięło udział 21.772 osób z całego świata, IFLA opracowało dokument Global Vision Report Summary, w którym wyszczególniono 10 najważniejszych dla współczesnego bibliotekarstwa zagadnień i 10 przypisanych im wyzwań. Od wiosny tego roku IFLA przeprowadza konsultacje regionalne wśród stowarzyszeń bibliotekarskich w oparciu o tezy Raportu. Podczas Kongresu w Kuala Lumpur Gerald Leitner, sekretarz Genaralny IFLA, zainicjował kolejny etap projektu Global Vision: na specjalnej sesji poświęconej temu tematowi zachęcił wszystkich bibliotekarzy do dalszego udziału w dyskusji o wizji przyszłości świata bibliotecznego pod nazwą IFLA Global Vision Ideas Store For Action. Na sesji wykorzystano aplikację do głosowania online (www.menti.com), w Centrum Kongresowym rozmieszczono niebieskie boksy, do których każdy mógł wrzucić kartkęz pomysłami na akcje, kampanie, nowe działania bibliotek. Ta forma „magazynu pomysłów” cieszyła się dużym powodzeniem, boksy były wypełnione. Nie tylko uczestnicy Kongresu mają szansę wziąć udział w globalnej dyskusji. Do 30 września br. każdy może wypełnić ankietę online dostępną na stronie IFLA (IFLA’s Global Vision Ideas for Action) i podzielić się swoimi pomysłami. Efektem „globalnego” zbierania opinii i pomysłów będzie raport końcowy. Jednakże najważniejszym celem projektu Global Vision jest opracowanie nowej strategii IFLA na lata 2019-2024, która będzie przyjęta na następnym Kongresie IFLA w Atenach. Jak podkreślał G. Leitner, Global Vision to bezprecedensowa, nie stosowana dotąd w kulturze, nauce, edukacji demokratyczna forma bezpośredniej konsultacji. Zapowiadana Strategia ma być rewolucyjna zarówno w obszarze organizacji samej IFLA jak i programów działania. Inclusion czyli włączenie wszystkich bibliotekarzy do współdecydowania o przyszłości IFLA było wielokrotnie powtarzanym hasłem tego Kongresu.
IFLA Global Vision 2018 Regional Workshop: Europe / foto: IFLA
Drugim ważnym programem IFLA jest International Advocacy Programme, który obecnie realizowany jest poprzez włączanie bibliotek do realizowania Agendy ONZ 2030 na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju oraz poprzez ich uczestniczenie w projekcie finansowanym przez Fundację Billa i Melindy Gates „Map of the World”. W przypadku Agendy ONZ 2030, rok 2019 daje szansę bibliotekom, by zwróciły uwagę na swoje znaczenie dla rozwoju edukacji, zmniejszania bezrobocia, propagowania równości w społeczeństwie, a przede wszystkim zapewnienia wolnego i powszechnego dostępu do informacji. Te tematy - odpowiadające celom 4.8.10 i 16 zrównoważonego rozwoju – będą przedmiotem kampanii informacyjnych ONZ, a IFLA będzie starała się włączyć do nich biblioteki na całym świecie.
Gloria Pérez-Salmerón, przewodnicząca IFLA / foto: IFLA
foto: IFLA
Niecodziennym wydarzeniem była sesja „Motors of change: Changing ourselves to change our world”, w której wzięły udział obecna i poprzednie przewodniczące IFLA: Claudia Lux (2007-2011), Ellen Tise (2009-2011), Ingrid Parent (2011-2013), Sinikka Sipila (2013-2015), Donna Scheeder (2015-2017) oraz Gloria Salmeron-Perez (2017-2019). Uczestniczki - zapytane przez prowadzącego sesję Geralda Leitnera, jakie hasło powinno wyznaczać przyszłość bibliotek wymieniły kilka: Biblioteki to inwestycja nie koszty; Bibliotekarzu, bądź rzecznikiem bibliotek; Biblioteki nie mogą być ofiarami zmian, one mogą kształtować zmiany (Gloria Salmeron-Perez); Biblioteki bronią Twoich praw (Sinikka Sipila).
W Kuala Lumpur 9 sesji było transmitowanych online (ok. 17 godzin nagrań). Ponad 100.000 osób z całego świata uczestniczyło zdalnie w transmitowanych sesjach. Zachęcam do obejrzenia ich na Youtubie.
W tym roku Światowy Kongres IFLA zakończył się w środę 29 sierpnia, a nie jak w poprzednich latach w czwartek (następny dzień przeznaczony jest na zwiedzanie bibliotek). Powodem było przypadające w piątek święto narodowe: 61-ta rocznica uzyskania przez Malezję niepodległości. Malezyjczycy – to pogodny i dumny ze swojego kraju naród. Imponuje szybki rozwój gospodarczy, widoczne są zmiany społeczne. Doceniają znaczenie edukacji i bibliotek. Kongres był bardzo dobrze zorganizowany, a dla bibliotekarzy malezyjskich tak licznie obecnych – było to prawdziwe święto bibliotekarstwa. Następny Kongres odbędzie się w Atenach w dniach 24-30 sierpnia 2019 r. pod hasłem „Libraries. Dialogue for Change”. Za dwa lata, w 2020 r., organizacji podjęła się Nowa Zelandia.
Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska
*