Zapraszamy do lektury kolejnej relacji* przygotowanej przez Joannę Pasztaleniec-Jarzyńską, przewodniczącą SBP, która bierze udział w Światowym Kongresie IFLA w stolicy Malezji, Kuala Lumpur.
W Kuala Lumpur niewielka reprezentacja polskich bibliotekarzy (11 osób) bierze aktywny udział w sesjach i pracach grup roboczych.
Dr Zbigniew Gruszka z Uniwersytetu Łódzkiego, członek ZG SBP wygłosił referat „Digital initiatives for local communities on the basis of Polish exemples” w sesji nr 149 Defining the Digital Social Sciences.
dr Zbigniew Gruszka / foto: IFLA
Dr Zuza Wiorogórska z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiła w sesji nr 116 swoje refleksje z badań kompetencji informacyjnych wietnamskich studentów Uniwersytetu w Da Nang, które prowadziła w 2017 roku.
Dariusz Paradowski z Biblioteki Narodowej podzielił się doświadczeniami Biblioteki Narodowej na temat długoterminowego archiwizowania cyfrowych zasobów w sesji nr 160 Planning Digital Preservation: in for the long run.
Dr Anna Wałek, dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej wygłosiła referat „Is data management a new „digitisation”? A change of the role of librarians in the context of changing academic libraries tasks” w jednej z najciekawszych sesji Kongresu (nr 139) Data Librarian: Needs and Qualifications”.
Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska wzięła udział w sesji 193: Great Ideas for Library Advocacy: Exemples from IFLA’s International Programme, prowadzonej przez poprzednią przewodniczącą IFLA prof. Donnę Scheeder, z udziałem obecnej przewodniczącej IFLA Glorii Perez-Salmeron. Na uwagę zasługuje nowatorska forma prowadzenia tej sesji: 13 panelistów z całego świata przedstawiło w ciągu 5 minut każdy, pożytkując się tylko dwoma slajdami, doświadczenia i pomysły jak prowadzić rzecznictwo bibliotek i jak promować w bibliotekach Agendę 2030 ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju. W panelu wzięli udział przedstawiciele z Europy (Polska, Niemcy, Serbia, Szwajcaria, Hiszpania i Francja), Afryki (Nigeria, Zambia, Madagaskar), Ameryki Południowej (Brazylia, Chile, Meksyk) oraz z Australii. Na koniec, Tomasz Gruszkowski z Biblioteki Narodowej, kierownik komórki IFLA afiliowanej w BN: IFLA Preservation and Conservation (PAC) Centre for Digital Preservation, prezentował poster pokazujący metody digitalizacji cennych kolekcji z zachowaniem staranności odtworzenia kolorystyki najbardziej zbliżonej do oryginału.
od lewej: Gloria Pérez-Salmerón, przewodnicząca IFLA, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP / foto: IFLA
Na Kongresach IFLA jak w zwierciadle można ujrzeć przyszłość bibliotekarstwa poznając najnowsze doświadczenia wiodących ośrodków bibliotecznych. W Kuala Lumpur na wspomnianej wyżej sesji Data Librarian. Needs and Qualification referenci ze Stanów Zjednoczonych wskazali kierunki działalności bibliotek akademickich i potrzebę kształcenia nowych kompetencji bibliotekarzy. Już nie tylko informacja naukowa lecz zarządzanie danymi „big data” staje się podstawą działalności biblioteki naukowej. W USA pojawiły się nowe specjalizacje pracowników bibliotek i nowe obszary aktywności: Data Information Literacy; Data Curation; Data Services Librarian; Data Librarian; Liason Librarian; Research Data Management (RDM) Librarian. Nazwy nowych specjalności nie mające jeszcze w języku polskim uznanych odpowiedników same w sobie wskazują przyszłość bibliotekarstwa naukowego.
Zmiany kształcenia bibliotekarzy i dostosowanie programów nauczania do nowych wyzwań było tematem kilku sesji. Innym problemem współczesnego bibliotekarstwa jest archiwizacja Internetu w obszarach cyfrowych mediów społecznych (blogi, Facebook, Twitter, Youtube, etc.). Ciekawymi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele bibliotek narodowych Francji i Nowej Zelandii oraz z USA na sesji nr 83: National Libraries and Social Media – Meeting Challenges of Acquiring, Preserving and Providing Long-Term Access. Nowych, inspirujących tematów jest wiele. Na koniec dzisiejszej relacji chcę wspomnieć szczególną sesję nr 93 poświęconą modzie bibliotecznej. Tematyka sesji przyciągnęła tłumy, nie tylko kobiet. Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat ubioru, fryzur i wpływu wyglądu na postrzeganie zawodu bibliotekarza dzieliły się przedstawicielki Egiptu, Malezji, Indii, Melanezji, USA, Meksyku i Australii. Temat mody pojawił się na kongresie IFLA po raz pierwszy.
Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska