Polecamy

Polscy bibliotekarze w Kuala Lumpur na Światowym Kongresie IFLA 2018

Data dodania: 29.08.2018

Polscy bibliotekarze w Kuala Lumpur na Światowym Kongresie IFLA 2018

Zapraszamy do lektury kolejnej relacji* przygotowanej przez Joannę Pasztaleniec-Jarzyńską, przewodniczącą SBP, która bierze udział w Światowym Kongresie IFLA w stolicy Malezji, Kuala Lumpur.

 

W Kuala Lumpur niewielka reprezentacja polskich bibliotekarzy (11 osób) bierze aktywny udział w sesjach i pracach grup roboczych.

Dr Zbigniew Gruszka z Uniwersytetu Łódzkiego, członek ZG SBP wygłosił referat „Digital initiatives for local communities on the basis of Polish exemples” w sesji nr 149 Defining the Digital Social Sciences.

dr Zbigniew Gruszka / foto: IFLA 

Dr Zuza Wiorogórska z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiła w sesji nr 116 swoje refleksje z badań kompetencji informacyjnych wietnamskich studentów Uniwersytetu w Da Nang, które prowadziła w 2017 roku.

Dariusz Paradowski z Biblioteki Narodowej podzielił się doświadczeniami Biblioteki Narodowej na temat długoterminowego archiwizowania cyfrowych zasobów w sesji nr 160 Planning Digital Preservation: in for the long run.

Dr Anna Wałek, dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej wygłosiła referat „Is data management a new „digitisation”? A change of the role of librarians in the context of changing academic libraries tasks” w jednej z najciekawszych sesji Kongresu (nr 139) Data Librarian: Needs and Qualifications”.

Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska wzięła udział w sesji 193: Great Ideas for Library Advocacy: Exemples from IFLA’s International Programme, prowadzonej przez poprzednią przewodniczącą IFLA prof. Donnę Scheeder, z udziałem obecnej przewodniczącej IFLA Glorii Perez-Salmeron. Na uwagę zasługuje nowatorska forma prowadzenia tej sesji: 13 panelistów z całego świata przedstawiło w ciągu 5 minut każdy, pożytkując się tylko dwoma slajdami, doświadczenia i pomysły jak prowadzić rzecznictwo bibliotek i jak promować w bibliotekach Agendę 2030 ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju. W panelu wzięli udział przedstawiciele z Europy (Polska, Niemcy, Serbia, Szwajcaria, Hiszpania i Francja), Afryki (Nigeria, Zambia, Madagaskar), Ameryki Południowej (Brazylia, Chile, Meksyk) oraz z Australii. Na koniec, Tomasz Gruszkowski z Biblioteki Narodowej, kierownik komórki IFLA afiliowanej w BN: IFLA Preservation and Conservation (PAC) Centre for Digital Preservation, prezentował poster pokazujący metody digitalizacji cennych kolekcji z zachowaniem staranności odtworzenia kolorystyki najbardziej zbliżonej do oryginału.

od lewej: Gloria Pérez-Salmerón, przewodnicząca IFLA, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP / foto: IFLA

Na Kongresach IFLA jak w zwierciadle można ujrzeć przyszłość bibliotekarstwa poznając najnowsze doświadczenia wiodących ośrodków bibliotecznych. W Kuala Lumpur na wspomnianej wyżej sesji Data Librarian. Needs and Qualification referenci ze Stanów Zjednoczonych wskazali kierunki działalności bibliotek akademickich i potrzebę kształcenia nowych kompetencji bibliotekarzy. Już nie tylko informacja naukowa lecz zarządzanie danymi „big data” staje się podstawą działalności biblioteki naukowej. W USA pojawiły się nowe specjalizacje pracowników bibliotek i nowe obszary aktywności: Data Information Literacy; Data Curation; Data Services Librarian; Data Librarian; Liason Librarian; Research Data Management (RDM) Librarian. Nazwy nowych specjalności nie mające jeszcze w języku polskim uznanych odpowiedników same w sobie wskazują przyszłość bibliotekarstwa naukowego.

Zmiany kształcenia bibliotekarzy i dostosowanie programów nauczania do nowych wyzwań było tematem kilku sesji. Innym problemem współczesnego bibliotekarstwa jest archiwizacja Internetu w obszarach cyfrowych mediów społecznych (blogi, Facebook, Twitter, Youtube, etc.). Ciekawymi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele bibliotek narodowych Francji i Nowej Zelandii oraz z USA na sesji nr 83: National Libraries and Social Media – Meeting Challenges of Acquiring, Preserving and Providing Long-Term Access. Nowych, inspirujących tematów jest wiele. Na koniec dzisiejszej relacji chcę wspomnieć szczególną sesję nr 93 poświęconą modzie bibliotecznej. Tematyka sesji przyciągnęła tłumy, nie tylko kobiet. Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat ubioru, fryzur i wpływu wyglądu na postrzeganie zawodu bibliotekarza dzieliły się przedstawicielki Egiptu, Malezji, Indii, Melanezji, USA, Meksyku i Australii. Temat mody pojawił się na kongresie IFLA po raz pierwszy. 

Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska


* Relacja nr 1 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP