Polecamy

Warsztaty "Metody pracy z czytelnikiem w wieku dojrzałym. Międzypokoleniowa transmisja wartości", 17.09.2018 r., Warszawa

Data dodania: 29.06.2018

Warsztaty

 Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Główny zaprasza na warsztaty "Metody pracy z czytelnikiem w wieku dojrzałym. Międzypokoleniowa transmisja wartości", które odbędą się 17 września 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy, ul. Meissnera 5. 

 

 Czy jest coś bardziej przyjemnego
niż starość otoczona młodością,

która chce się czegoś nauczyć?
Cyceron
 


Celem szkolenia jest dostarczenie inspiracji, wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu metod pracy z Seniorami. Warsztaty rozwijają umiejętności samodzielnego prowadzenia zajęć z osobami w wieku dojrzałym oraz pokazują różne techniki pracy twórczej na bazie odpowiednio dobranej literatury. Zajęcia zawierają także elementy stymulacji pamięci i rozwoju intelektu. Pokazują, jak aktywnie prowadzić spotkania łączące pokolenia oraz rozwijać międzypokoleniową transmisję wartości.


foto: Pixabay

Warsztaty poprowadzi wg autorskiego programu dr Wanda Matras Mastalerz, adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, certyfikowany trener metod stymulacji pamięci i rozwoju intelektu z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.


PROGRAM

1. Jak umysł rośnie w siłę gdy mózg się starzeje.

Część szkolenia poświęcona zagadnieniom pracy mózgu i funkcjonowania pamięci w ciągu życia człowieka ze szczególnym uwzględnieniem wieku dojrzałego. Omówione zostaną różne systemy pamięciowe, procesy kodowania, zapamiętywania, wydobywania informacji z pamięci długotrwałej oraz zapominania. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane formy praktyczne: jak ćwiczyć pamięć, pozytywnie wpływać na jej kondycję oraz dbać o swoje zdolności umysłowe. Omówione zostaną ponadto zniekształcenia w przypominaniu, proces interferencji czyli nakładania się śladów pamięciowych oraz zaburzenia pamięci (spowolnienie poznawcze, amnezje i demencje).

2. Lekcje długowieczności od ludzi żyjących najdłużej

Próba odpowiedzi na pytania: co wpływa na długość naszego życia, co robić aby cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym i fizycznym i jak zachować dobrą pamięć? Podstawą do rozmowy stanie się książka Dana Buettnera, długoletniego pracownika National Geographic, który wraz z zespołem lekarzy, antropologów, demografów, dietetyków oraz epidemiologów przemierzył cały Świat by porozmawiać z najstarszymi mieszkańcami wszystkich kontynentów. Odwiedził ludzi, którzy współtworzą unikalne społeczności „Niebieskich Stref". W tych wyjątkowych miejscach połączenie elementów stylu życia, diety, duchowości i filozofii pozwala rdzennym mieszkańcom na osiągnięcie nie tylko zdumiewającego wieku, ale także wyjątkowej jakości życia. Uczestnicy wykładu otrzymają „Dziewięć lekcji długowieczności”, będących swoistym "przepisem" na długowieczność i zachęcających do tworzenia własnych „przyjaznych stref długiego i dobrego życia”.

3. Co czytać aby łatwiej radzić sobie w życiu w wieku dojrzałym?

Prezentacja bogatej literarury polskiej i obcej dedykowanej osobom dojrzałym (sedativa, stimulativa, problematica, sacrum) oraz metod pracy z Seniorami w bibliotece. Miejsce autobiograficznego świadectwa w bilansie życiowym. Rozdziały życia. Pomiędzy generatywnością a stagnacją. Świadectwa czasu wpisane w miejsca na ziemi.

4. Książka łączy pokolenia. Międzypokoleniowa transmisja wartości.

Propozycja programu zajęć dla dzieci i Seniorów zatytułowana „Ocalić od zapomnienia... Narracje autobiograficzne w generatywnych przekazach Seniorów”. Znajomość historii własnej rodziny, szacunek do przodków.

Kosztu udziału w warsztatach to 220 zł + VAT (10% rabatu dla członków SBP) - cena obejmuje serwis kawowy i certyfikat.

>> ZAPISZ SIĘ <<


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP