Poczytajki, niespodziewajki i klimatyczny koncert – wśród takich atrakcji upłynęła IV Ogólnopolska Noc Bibliotek we włodawskiej książnicy, przebiegająca w tegorocznej edycji pod hasłem „RzeczpospoCzyta" w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Czytaliśmy książki polskich autorów, bawiliśmy się polskimi słówkami i słuchaliśmy przebojów, które powstały zaraz potem, jak odrodziła się Polska.
Spotkanie otworzył, witając gości, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Jacek Żurawski, a wydarzenie poprowadziły Edyta Pietrzak i Joanna Orzeszko.
Teatr tęczowych baniek mydlanych stworzonych z promieni słońca, powietrza, płynu i dużej dozy zapału uczestników zainicjował tegoroczną Noc Bibliotek (09.06.2018 r.) we włodawskiej książnicy. Rozświetlone wielobarwne sfery mieniąc się w słońcu unosiły się nad głowami zarówno zachwyconych twórców jak i oczarowanych obserwatorów. Uczestnicy, kierowani radami pani Bogusławy Górskiej (lokalny lider kampanii „Cała Polska czyta dzieciom") i pana Krzysztofa Górskiego, z dużym zaangażowaniem tworzyli piękne, kolorowe bańki.
Zaraz po odzyskaniu niepodległości polska kultura przeżywała rozkwit. Lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku obfitowały w lubiane do dzisiaj utwory literackie i muzyczne. Podczas włodawskiej edycji Nocy Bibliotek uczestnicy mieli możliwość przypomnieć sobie, które z doskonale przez nich znanych wierszy i piosenek, pochodzą z tamtych lat.
Jednym z takich utworów jest wiersz Juliana Tuwima „Rzepka" (1938 r.). Wiele radości wywołała inscenizacja tej bajki podczas „Poczytajek". W przedstawieniu wzięli udział, przebrani za postacie z utworu, uczestnicy wydarzenia. Dziadek, jego rodzina oraz zaprzyjaźnione zwierzęta przy wspólnym recytowaniu (wraz z mniej zaangażowaną fizycznie publicznością) wierszyka, z dużym wysiłkiem ciągnęli rzepkę, której wydobycie wymagało współpracy wielu osób. Jak wiemy z utworu, starania zostały uwieńczone sukcesem.
Kolejnym – i finalnym – punktem programu nawiązującym do lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku był koncert „Umówiłem się z nią na dziewiątą...", który rozpoczął się – nomen omen – właśnie o dziewiątej (wieczorem). Pamiętne utwory usłyszeliśmy w wykonaniu pana Marcina Obuchowskiego, pana Czesława Bożyka oraz Chóru Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis". Klimatyczne popularne piosenki „z tamtych lat" porwały publiczność, która wspólnie z artystami śpiewała stare, ale wciąż znane i lubiane szlagiery.
Zapowiedziane „Niespodziewajki" – czyli to, czego się uczestnicy nie spodziewali – pozwoliły im na wykazanie się rozległą wiedzą. Nasi goście poradzili sobie doskonale zarówno z quizem patriotycznym jak i z cyklem zagadek z różnych dziedzin wiedzy.
Podsumowania wydarzenia dokonał dyrektor MBP Włodawa Jacek Żurawski dziękując partnerom organizacyjnym za współpracę, artystom za wspaniały występ, a uczestnikom za wspólnie spędzony czas.
Składamy serdeczne podziękowania za współpracę podczas organizacji Włodawskiej Nocy Bibliotek 2018 państwu Bogusławie i Krzysztofowi Górskim, panu Czesławowi Bożykowi, panu Marcinowi Obuchowskiemu i uczestnikom Chóru Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis".
Serdeczne podziękowania pracownikom biblioteki, którzy włączyli się w przygotowanie wydarzenia, rozplanowanie i montaż scenografii oraz realizację spotkania :)
Edyta Pietrzak