Polecamy

Powróćmy jak za dawnych lat... – włodawska edycja Nocy Bibliotek 2018

Autor: Edyta Pietrzak Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie Województwo: lubelskie
Data dodania: 14.06.2018

Poczytajki, niespodziewajki i klimatyczny koncert – wśród takich atrakcji upłynęła IV Ogólnopolska Noc Bibliotek we włodawskiej książnicy, przebiegająca w tegorocznej edycji pod hasłem „RzeczpospoCzyta" w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Czytaliśmy książki polskich autorów, bawiliśmy się polskimi słówkami i słuchaliśmy przebojów, które powstały zaraz potem, jak odrodziła się Polska.
Spotkanie otworzył, witając gości, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Jacek Żurawski, a wydarzenie poprowadziły Edyta Pietrzak i Joanna Orzeszko.

Teatr tęczowych baniek mydlanych stworzonych z promieni słońca, powietrza, płynu i dużej dozy zapału uczestników zainicjował tegoroczną Noc Bibliotek (09.06.2018 r.) we włodawskiej książnicy. Rozświetlone wielobarwne sfery mieniąc się w słońcu unosiły się nad głowami zarówno zachwyconych twórców jak i oczarowanych obserwatorów. Uczestnicy, kierowani radami pani Bogusławy Górskiej (lokalny lider kampanii „Cała Polska czyta dzieciom") i pana Krzysztofa Górskiego, z dużym zaangażowaniem tworzyli piękne, kolorowe bańki. 

Zaraz po odzyskaniu niepodległości polska kultura przeżywała rozkwit. Lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku obfitowały w lubiane do dzisiaj utwory literackie i muzyczne. Podczas włodawskiej edycji Nocy Bibliotek uczestnicy mieli możliwość przypomnieć sobie, które z doskonale przez nich znanych wierszy i piosenek, pochodzą z tamtych lat. 
Jednym z takich utworów jest wiersz Juliana Tuwima „Rzepka" (1938 r.). Wiele radości wywołała inscenizacja tej bajki podczas „Poczytajek". W przedstawieniu wzięli udział, przebrani za postacie z utworu, uczestnicy wydarzenia. Dziadek, jego rodzina oraz zaprzyjaźnione zwierzęta przy wspólnym recytowaniu (wraz z mniej zaangażowaną fizycznie publicznością) wierszyka, z dużym wysiłkiem ciągnęli rzepkę, której wydobycie wymagało współpracy wielu osób. Jak wiemy z utworu, starania zostały uwieńczone sukcesem. 

Kolejnym – i finalnym – punktem programu nawiązującym do lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku był koncert „Umówiłem się z nią na dziewiątą...", który rozpoczął się – nomen omen – właśnie o dziewiątej (wieczorem). Pamiętne utwory usłyszeliśmy w wykonaniu pana Marcina Obuchowskiego, pana Czesława Bożyka oraz Chóru Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis". Klimatyczne popularne piosenki „z tamtych lat" porwały publiczność, która wspólnie z artystami śpiewała stare, ale wciąż znane i lubiane szlagiery. 

Zapowiedziane „Niespodziewajki" – czyli to, czego się uczestnicy nie spodziewali – pozwoliły im na wykazanie się rozległą wiedzą. Nasi goście poradzili sobie doskonale zarówno z quizem patriotycznym jak i z cyklem zagadek z różnych dziedzin wiedzy. 

Podsumowania wydarzenia dokonał dyrektor MBP Włodawa Jacek Żurawski dziękując partnerom organizacyjnym za współpracę, artystom za wspaniały występ, a uczestnikom za wspólnie spędzony czas. 

Składamy serdeczne podziękowania za współpracę podczas organizacji Włodawskiej Nocy Bibliotek 2018 państwu Bogusławie i Krzysztofowi Górskim, panu Czesławowi Bożykowi, panu Marcinowi Obuchowskiemu i uczestnikom Chóru Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis". 

Serdeczne podziękowania pracownikom biblioteki, którzy włączyli się w przygotowanie wydarzenia, rozplanowanie i montaż scenografii oraz realizację spotkania :) 

Edyta Pietrzak



Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP