Polecamy

Czerwcowy numer Poradnika Bibliotekarza 6/2018

Data dodania: 14.06.2018

Czerwcowy numer Poradnika Bibliotekarza 6/2018

W najnowszym numerze Poradnika Bibliotekarza m.in. Biblioteka humansize Łukasza Boeske, Instruktor i siła zespołu – Osobiste doświadczenia Karoliny Wieczorek, Magia terapii. Formy uczestnictwa osób niepełnosprawnych w działalności biblioteki Marleny Tosik, Irena Sendlerowa (1910-2008). Zestawienie bibliograficzne w wyborze Elżbiety Trojan, Bajki pomagajki i nie tylko wydane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie Michała. W. Grzeszczuka i inne.

 

Za nami gorący maj pełen różnych wydarzeń związanych z szeroko pojętą książką i biblioteką. Z dużym zainteresowaniem uczestniczyliśmy w atrakcyjnych programach przygotowanych przez różnego typu biblioteki w ramach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, Tygodnia Bibliotek, a także tłumnie oglądaliśmy i kupowaliśmy publikacje na 9. Warszawskich Targach Książki w Warszawie.

Uff, jak gorąco, w temperaturze podzwrotnikowej polecamy Państwu lekturę numeru 6 „PB” z rekomendacją artykułu Łukasza Boeske pt. Biblioteka humansize – utrzymanego w felietonowym, lekkim stylu. Są to rozważania nt. stanu obecnego polskich bibliotek i ich przyszłości. Autor uważa, iż obecny rozwój bibliotek będzie implikował ich przyszłość. Główne funkcje: gromadzenie, przechowywanie, opracowanie, udostępnianie, mimo rozwoju komputeryzacji zostały zachowane, zatem bliższa realizacji jest wizja biblioteki hybrydowej. Ł. Boeske zastanawiając się nad przyszłością bibliotek stawia czytelnikowi pytania: czy bibliotekę pozbawioną książek nadal możemy nazywać biblioteką?, czy tradycyjna książka przestała nam wystarczać i czy biblioteka musi posiadać ściany? Warto przeczytać ten interesujący tekst i zastanowić się czy nasze widzenie biblioteki przyszłości odbiega od wizji autora. Kim są instruktorzy w bibliotekach, jaka jest ich rola, jakie mają zadania i w jaki sposób mogą przyczynić się do rozwoju czytelnictwa? Na te pytania odpowiada Karolina Wieczorek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim. Temat jest stosunkowo rzadko poruszany w piśmiennictwie zawodowym, zatem z pewnością należy ten artykuł przeczytać. Michał W. Grzeszczuk pisze o roli bajek terapeutycznych, omawiając wydane tomiki przez Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie. Są one napisane przez biblioterapeutów-nauczycieli. Każdy zainteresowany tą tematyką może pobrać „książeczki” ze strony Centrum Literatury Terapeutycznej.

Na uwagę zasługuje również tekst o działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarocinie – placówki, która otrzymała I miejsce w Rankingu Bibliotek w 2017 r. Biblioteka, jak zauważa autorka Agnieszka Borkiewicz opiera się na dwóch równorzędnych filarach: bibliotecznym i animacyjnym. Zwłaszcza działania tej drugiej strefy zostały docenione przez Jury w plebiscycie Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej”. Oferta tej placówki jest bogata i nadąża za zmieniającym się technologicznie światem. W ramach przedwakacyjnych bibliotecznych wędrówek udamy się do Starego Sącza, w mieście księżnej Kingi zwiedzimy „bibliotekę marzeń”, którą niedawno otwierała m.in. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Poza tym w numerze inne ciekawe materiały środowiskowe, metodyczne i felieton Olgi Nowickiej.

Życzymy udanej lektury
Redakcja „Poradnika Bibliotekarza”

Spis treści

Od redakcji

Wiadomości. Wydarzenia

PROBLEMY. DOŚWIADCZENIA. OPINIE

Ł. Boeske Biblioteka humansize

I. Kowalska, A. Zacłona Oświata na Śląsku Opolskim. Baza bibliograficzna tworzona w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu

K. Wieczorek Instruktor i siła zespołu – Osobiste doświadczenia

 ->Sylwetki przewodniczących SBP

B.Klukowski Jan Wołosz, Przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w latach 2001-2005

KSIĄŻKA

M.W. Grzeszczuk Bajki pomagajki i nie tylko wydane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Skawinie

 

D. Grabowska Książki, które pomogą w pracy, które warto przeczytać!9. Warszawskie Targu Książki zakończone (oprac. J. Ch.)

BIBLIOTEKA. ŚRODOWISKO

A. Borkiewicz Więcej niż biblioteka. MBP w Jarocinie laureatką Rankingu Bibliotek w 2017 r.

M. Żytomirski Przekraczać pogranicza

J. Prądziński Lekcje odpowiedzialności za słowo

Urszula Kozioł bohaterką tegorocznej Alei Pisarzy w Oświęcimiu – osobiste Doświadczenia

-> Nowe obiekty biblioteczne

M. Sosin Biblioteka marzeń. Wędrówka po Powiatowej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu

FELIETON

O. Nowicka Set jetTing – z sensem czy bez?

Z WARSZTATU METODYKA

M. Tosik Magia terapii. Formy uczestnictwa osób niepełnosprawnych w działalności biblioteki

E. Trojan Irena Sendlerowa (1910-2008). Zestawienie bibliograficzne w wyborze

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP