Polecamy

Noc Bibliotek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Data dodania: 04.06.2018

Noc Bibliotek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie zapraszają czytelników, sympatyków, mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny z rodzinami, przyjaciółmi, sąsiadami, znajomymi, indywidualnie i grupowo na

IV OGÓLNOPOLSKĄ NOC BIBLIOTEK
9 czerwca 2018 r. 
WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, ul. Narutowicza 4

 

Noc Bibliotek to ogólnopolska, wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki, jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku.

Tej nocy czekamy na czytelników z mnóstwem atrakcji – u nas każdy znajdzie coś dla siebie!

A w programie:

15.30 Muzyczny podwieczorek – Lubloco – grupa perkusyjna /dziedziniec/

Lubloco to warsztatowa grupa perkusyjna działająca w Lublinie od 2016 roku. W jej repertuarze znajdują się gorące brazylijskie rytmy - congo, côco, samba reggae oraz samba funk. Grupa Lubloco jest prowadzona przez Rafała Maja, członka zespołu Sambasim. Lubloco to energetyczna bomba w miejskiej dżungli!

 


fot. Ala Siudem

 

16.00 – 21.00 Noc Gier Planszowych – rozgrywki dla małych i dużych /Czytelnia Naukowa, Informatorium, I p./

Z okazji Nocy Bibliotek, wspólnie z naszym partnerem Fundacją Animatorów i Twórców Kultury TRACH, przygotowaliśmy dla Was aż 5 godzin dobrej zabawy. Spotkanie będzie okazją do zagrania w gry planszowe oraz wzięcia udziału w turnieju z nagrodami. Pojawią się takie tytuły jak: „Literaci Lubelszczyzny”, „Lublin 1317-2017”, „Talizman”, „Wsiąść do Pociągu”, „Carcassonne”, „Dixit", „Azul”, „Magic Maze”, „Tajniacy”, „Decrypto”, „Cyklady”, „Sen”, „Dobble”, „NMBR9”, „Odlotowy wyścig”, „Klask”, „Przebiegłe wielbłądy”, „5 sekund” i wiele innych. Łącznie na imprezie będzie można zagrać w 70 różnych gier, zarówno dla graczy zaawansowanych, jak i amatorów, do grania w pojedynkę i grupowo.

W sposób szczególny zapraszamy całe rodziny. Gry planszowe to fantastyczna forma spędzania wolnego czasu i integracji. To jednocześnie okazja do ćwiczenia posiadanych umiejętności i zdolności oraz sposób na zdobycie zupełnie nowych doświadczeń. Planszówki rozwijają, uczą i bawią. Nie wierzysz? Sprawdź sam!

16.00 – 18.30 Nocą w bibliotece buszują Indianie – przyjdź i zobacz, co się stanie /Oddział dla Dzieci, parter/

- zostań Indianinem – malowanie twarzy, tworzenie pióropusza
- budowanie tipi
- poznaj swoje zmysły – słuch, dotyk, wzrok – gry i zabawy
- pokonaj strach – nocna wyprawa po bibliotece
- zajęcia plastyczne
- nocne czytanie

17.00 – 18.00 Photony i ozoboty – edukacyjne roboty – pokazy /hol, parter/

Photon to stworzony w Polsce robot-zabawka, laureat wielu prestiżowych nagród m.in. Microsoft Imagine Cup 2015, Technotalenty 2015. Robot, którym steruje się za pomocą aplikacji zainstalowanej na tablecie lub smatfonie, w bardzo prosty sposób uczy dzieci programowania oraz logicznego myślenia. Photon potrafi wykrywać przeszkody, wyczuwać dotyk, wydawać dźwięki i reagować na nie. Dzięki Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Photony uczą dzieci programowania w bibliotekach województwa lubelskiego.

Ozobot - mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Zdobywca tytułu Zabawka Roku 2016 w Polsce, a także zdobywca głównych nagród w kategorii „Best Robot” na międzynarodowych targach w USA: „Consumer Electronics Show” w 2015 r. oraz „International Toy Fair” w 2014 r. Ozobot zabiera dzieci (w wieku od 5 lat) w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru lub tablecie) dzieci programują zadania, które wykonuje robot.

17.00 – 19.00 English Club Paddington – zabawa, nauka, quizy /hol, parter/

English Club Paddington - szkoła języka angielskiego z (UWAGA!!!) kawiarnią, bawialnią, miejscem na warsztaty, szkolenia, kursy specjalistyczne, organizowanie urodzin i innych imprez. Podczas Nocy Bibliotek będzie można spróbować swoich sił w zabawach i quizach językowych.

18.30 Gwiazda wieczorową porą – Tomasz Zimoch – dziennikarz i komentator sportowy /Galeria Biblioteki, II p./

Tomasz Zimoch – jeden z najbardziej rozpoznawanych komentatorów sportowych. Znany z żywiołowych relacji z imprez sportowych i bardzo emocjonalnych komentarzy. Zapamiętany szczególnie z meczu między Widzewem Łódź a Brøndby Kopenhaga z 1996, kiedy w końcówce spotkania krzyczał do tureckiego sędziego Ahmeta Çakara – „Panie Turek, niech pan tu kończy to spotkanie!”. W 2009 roku otrzymał najważniejszą dla radiowca nagrodę - Złoty Mikrofon.

20.00 Męskie gadanie… o literaturze. Kaliszuk – Niewiadomski – Szczerbakiewicz /Galeria Biblioteki, II p./

Andrzej Niewiadomski, Rafał Szczerbakiewicz oraz Przemysław Kaliszuk w sobotni wieczór przeprowadzą męską rozmowę o najnowszej literaturze polskiej. Porozmawiają o tym co się wydaje, co się sprzedaje, a co się czyta. O poezji, literaturze popularnej i wysokiej, esejach, reportażach, biografiach, a także nagrodach literackich Powiedzą co ich zauroczyło, zaskoczyło, czego się spodziewali, a co ich rozczarowało.

dr Przemysław Kaliszuk – znawca prozy nowoczesnej i najnowszej. Interesuje go pogranicze kultury wysokiej i popularnej. Zajmował się twórczością Stanisława Lema. Pracuje w Zakładzie Literatury XX i XXI wieku.

dr hab. Andrzej Niewiadomski – poeta, eseista, krytyk, badacz literatury, redaktor. Pracownik naukowy UMCS w Lublinie, kierownik Zakładu Literatury XX i XXI wieku. Autor dziesięciu tomów poezji, książek literaturoznawczych, eseju „Mapa. Prolegomena” (Lublin, 2012), licznych artykułów i szkiców. Współzałożyciel i redaktor literacki Kwartalnika Literackiego „Kresy” w latach 1989–2010.

dr hab. Rafał Szczerbakiewicz – pracuje w Zakładzie Literatury XX i XXI wiek. Kierownik Studiów Doktoranckich IFP UMCS. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu literatury, eseistyki nowoczesnej i szeroko pojętej kultury popularnej. Interesuje go obecność mitu śródziemnomorskiego w kulturze (m.in. monografia o Janie Parandowskim). Zajmuje się pograniczem między tzw. literaturą wysoką a kulturą popularną (utopia, fantastyka, kryminał) i ideologią. Bada wpływ kina i muzyki popularnej na nowoczesną kulturę.

Atrakcje:
  • dostępność agend Biblioteki
  • gra w klasy /dziedziniec/
  • studnia literacka /dziedziniec i hol/
  • upominki od Dyskusyjnych Klubów Książki /Wypożyczalnia i hol/
  • wystawa publikacji sportowych /hol/
  • skąd Jesteś? – zaznacz swą obecność na mapie! /hol/
  • „Flirt z Niepodległą” /hol/
  • XIV Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli /Galeria Biblioteki/
  • małe co nieco /hol/

 

Kontakt:

Informacje ogólne dot. Nocy Bibliotek

Joanna Chapska - tel. 81-528-74-22

 

Oddział dla Dzieci WBP

Magdalena Morek i Joanna Żelazowska - tel. 81-528-74-42


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP