Polecamy

Szkolne życie dawnego Szczecina - prelekcje tematyczne dla szczecińskich liceów w Tygodniu Bibliotek 2018

Data dodania: 28.05.2018

Szkolne życie dawnego Szczecina - prelekcje tematyczne dla szczecińskich liceów w Tygodniu Bibliotek 2018

W dniach 16-17 maja 2018 odbyły się prelekcje tematyczne w dwóch szczecińskich liceach  - LO 2 i 9 - zorganizowane przez Koło 9 Bibliotek Instytucji Kultury Okręgu Zachodniopomorskiego SBP, w ramach Tygodnia Bibliotek 2018, we współpracy z bibliotekami szkolnymi. 

W LO 2 wystąpiła dr Janina Kosman, a w LO 9 dołączyła dr Agnieszka Borysowska. Wystąpienia dotyczyły szkolnych kółek zainteresowań Szczecina XIX i początku XX wieku, w tym szczególnie kółek czytelniczych, oraz historii Gimnazjum Mariackiego (Marienstifts-Gymnasium), szkoły powołanej w 1805, w której klasycystycznym budynku mieści się obecnie Liceum 9. W LO 2 prelekcja miała miejsce w trakcie lekcji dla jednej klasy pierwszej, w LO 9  wystąpienia stały się częścią programu obchodów święta szkoły i wysłuchali ich zaproszeni goście, kadra nauczycielska oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej.

Pomysł przeprowadzenia w murach szkół prelekcji o tej tematyce narodził się po wpływem ogólnopolskiej konferencji naukowej Od Pedagogium Książęcego do Gimnazjum Mariackiego w Szczecinie (1543-1945), której już dwie edycje odbyły się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie (29.01.2016, 01.12.2017). Ich pomysłodawczynią i organizatorką jest dr Agnieszka Borysowska. Programy konferencji uzmysławiają bogactwo materiałów dotyczących historii szczecińskiej szkoły, które warto popularyzować poza kręgiem akademickim. Taki właśnie cel przyświecał organizatorowi majowego wydarzenia  - Kołu 9 Bibliotek Instytucji Kultury OZ  SBP - zainteresowanie nauczycieli oraz młodzież materialnymi pozostałościami po Gimnazjum Mariackim i jej poprzedniczkach, przechowywanych w reprezentowanych przez prelegentki instytucjach - dr Janina Kosman / Archiwum Państwowe Oddział w Szczecinie i dr Agnieszka Borysowska / Książnica Pomorska w Szczecinie - niosącymi wiele fascynujących opowieści z życia szkoły m.in.: o jej znamienitych profesorach i absolwentach, stowarzyszeniach zrzeszających uczniów, czy historycznych księgozbiorach bibliotecznych szkoły - ich zasobach, losach i stanie zachowania. Na bazie zbiorów  Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Archiwum Państwowego w Szczecinie można stworzyć ciekawą opowieść o dawnym życiu szkolnym naszego miasta, którą w przystępnej formie można prezentować szczecińskiej młodzieży.

Wystąpienia spotkały się z zainteresowaniem ze strony kadry nauczycielskiej, wyrażonym w chęci  kontynuowania współpracy przez organizację  spotkań tematycznych dla młodzieży zarówno w murach szkoły, jak w macierzystych instytucjach prelegentek. Cennym doświadczeniem dla organizatorów wydarzenia  było również poznanie bibliotek szkolnych oraz ich opiekunów,  które uświadomiły obu stronom pola potencjalnej współpracy w przyszłości.

Wydarzenie wypełniło misję Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, podkreślając rolę czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji, popularyzując zasoby bibliotek, a przez jakość przygotowanych prezentacji,  budując prestiż zawodu bibliotekarza. 

Relacje fotograficzne

II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie

Bibliotekarka - Ewa Smólska

 IX Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Monte Cassino

Bibliotekarze - Romuald Kuźmitowicz, Bogumiła Czarnecka-Mrozik


Prelegentki / Prelekcje

dr Agnieszka Borysowska - filolożka klasyczna, bibliotekarz dyplomowany, wykładowczyni akademicka (Uniwersytet Szczeciński, kierownik studiów podyplomowych - Bibliotekoznawstwo), pracuje w Sekcji Rękopisów Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, autorka tłumaczenia i opracowania „Descriptio urbis Stetinensis = Opis miasta Szczecina” Paula Friedeborna (Stetini 1624; Warszawa 2016) członkini Koła 1 Szczecin Okręgu Zachodniopomorskiego SBP, Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2016 (ex aequo).

Tropem księgozbioru Pedagogium Książęcego w Szczecinie na ogólnopolskich konferencjach naukowych  Od Pedagogium Książęcego do Gimnazjum Mariackiego w Szczecinie (1543-1945) - historyczny księgozbiór biblioteczny szkoły na tle dziejów miasta, jego zasób, losy i stan zachowania oraz prezentacja założeń ogólnopolskiej konferencji  naukowej - Od Pedagogium Książęcego do Gimnazjum Mariackiego w Szczecinie (1543-1945), tematów dotychczasowych dwóch jej edycji, zapowiedź publikacji pokonferencyjnej (promocja – czerwiec 2018).

dr Janina Kosman – bibliotekarz dyplomowany, wykładowczyni akademicka (Uniwersytet Szczeciński), prowadzi Bibliotekę Archiwum Państwowego w Szczecinie, członkini Koła 9 Okręgu Zachodniopomorskiego SBP.

LO 9: Vivat, crescat, floreat. Z historii upowszechniania czytelnictwa w Gimnazjum Mariackim w Szczecinie w XIX i początkach XX wieku - temat dotyczył szkolnych kółek zainteresowań w Gimnazjum Mariackim, a w szczególności koła czytelniczego, ilustrowany był zbiorami ikonograficznymi Archiwum Państwowego w Szczecinie; swą premierę miał w trakcie II konferencji naukowej Od Pedagogium Książęcego do Gimnazjum Mariackiego w Szczecinie (1543-1945), Książnica Pomorska, 01.12.2017.

LO 2: „Do szkoły nie chodzą anioły  - czyli o szkolnych kółkach zainteresowań w dawnym Szczecinie” - temat dotyczył szkolnych kółek zainteresowań Szczecina XIX i początku XX wieku, w tym szczególnie dzielności kółek czytelniczych, bogato ilustrowany był zbiorami ikonograficznymi Archiwum Państwowego w Szczecinie.


Prelekcje tematyczne w szczecińskich liceach 

Tydzień Bibliotek 2018

Organizatorzy:

@ Koło 9 Bibliotek Instytucji Kultury OZ SBP

@ Biblioteka LO 2 Szczecin – Ewa Smólska

@ Biblioteka LO 9 Szczecin – Romuald Kuźmitowicz

Linki:

Biblioteka LO 2 Szczecin

https://www.facebook.com/Biblioteka-II-LO-im-Mieszka-I-w-Szczecinie-1175113142522403/

Od Pedagogium Książęcego do Gimnazjum Mariackiego w Szczecinie (1543-1945) - programy

29.01.2016: www.ksiaznica.szczecin.pl/www/file/get/hash/94f961a
01.12.2017: www.ksiaznica.szczecin.pl/www/file/get/hash/485789c

Oprac.: Marta Kurzyńska / Przewodnicząca Koła 9 Szczecin OZ SBP

Fot.:  Marta Kurzyńska, LO 9. 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP