Polecamy

Urszula Kozioł bohaterką tegorocznej Alei Pisarzy w Oświęcimiu

Data dodania: 13.05.2018

Urszula Kozioł bohaterką tegorocznej Alei Pisarzy w Oświęcimiu

Aleja Pisarzy przy oświęcimskiej Bibliotece jest projektem realizowanym od 2012 r. Ma on na celu upamiętniać wybitnych, żyjących pisarzy, którzy osobiście odsłaniają dedykowaną im pamiątkową płytę, ozdobioną autografem i wybranym cytatem z twórczości. Jest to dobra okazja, by zaprosić do naszego miasta wybitne osobistości ze świata literatury i wspólnie obcować z mistrzami słowa.

W piątek, 18 maja 2018 r. o godzinie 18:00 będzie miała miejsce kolejna odsłona. Tym razem zaproszenie do tego zacnego grona przyjęła Urszula Kozioł, poetka, prozaiczka, felietonistka, autorka form dramatycznych, w tym inscenizacji dla dzieci oraz monodramów.

Poezja Urszuli Kozioł w jakiś zadziwiający i piękny sposób nie ulega czasowi. Pomiędzy wierszami
z pierwszych tomików („Gumowe klocki”, 1957; „W rytmie korzeni”, 1963; „Smuga i promień”, 1965),
a wierszami z wydanych ostatnio „Ucieczek” (2016) czy „Klangoru” (2014) – przebiega mocna nić pokrewieństwa i najlepiej pojętej ciągłości. Poetka ta wypracowała sobie własny, niepowtarzalny styl poetycki, odporny na chwilowe mody i ciekawostki, który pozwala jej skupić się wyłącznie na tym, co dla niej najważniejsze. A przecież o to w końcu chodzi w prawdziwej poezji. Tym najważniejszym jest dla niej zestaw podstawowych pytań egzystencjalnych o czas, sens życia i przemijania, niepowtarzalność
i kruchość indywidualnego ludzkiego losu. Mimo pozornej lekkości nie jest to poezja błaha ani banalnie pogodna, można by ją raczej określić mianem „ciemnej sielanki”, z ostrym, bolesnym konfliktem pomiędzy nadwrażliwym ja lirycznym, a szorstkim i nieoswojonym światem.

Urszula Kozioł jest również autorką autobiograficznej prozy, tomu opowiadań oraz szeregu utworów dramatycznych. Wielokrotnie nagradzana (m. in. nagroda Fundacji Kościelskich – 1969, nagroda Silesiusa – 2011), kilkakrotnie nominowana do nagrody Nike, nieustannie podziwiana i czytana – jest Urszula Kozioł jednym z najciekawszych zjawisk poetyckich w naszej literaturze ostatniego półwiecza.

Pisywała również pod pseudonimami Antoni Migacz, Mirka Kargol, Faun, U.K., Uka. Debiut książkowy Urszuli Kozioł miał miejsce w 1957 roku, co pozwala identyfikować ją z tzw. pokoleniem "Współczesności" (tym, do którego należał m.in. Stanisław Grochowiak). Poetka od lat współpracuje
z wrocławskim miesięcznikiem "Odra", zaś od 1972 sprawuje w nim stanowisko kierownika działu literackiego. Jest przede wszystkim poetką, chociaż ma w dorobku również interesującą prozę autobiograficzną - "Postoje pamięci", gdzie historia rozpoczyna się od przedwojennego dzieciństwa.

Projekt Aleja Pisarzy jest realizowany wspólnie z wybitnymi pisarzami, krytykami literatury i pracownikami naukowymi. W kapitule zasiadają: prof. Michał Rusinek - Prezes Fundacji im. W. Szymborskiej, pracownik naukowy Wydziału Polonistyki UJ, prof. Krzysztof Zajas - pisarz i pracownik naukowy Wydziału Polonistyki UJ, prof. Jarosław Fazan - pracownik naukowy Wydziału Polonistyki UJ oraz Janusz Chwierut - Prezydent Miasta Oświęcim. Do tej pory swoje tablice w Oświęcimiu odsłonili już: Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Ryszard Krynicki, Wanda Chotomska, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska i Mariusz Szczygieł.

Wydarzenie rozpocznie, 18 maja, o godz. 18:00, odsłonięcie płyty dedykowanej Urszuli Kozioł, po którym odbędzie się spotkanie autorskie z poetką w bibliotecznej Auli. Wstęp na spotkanie jest wolny. Zapraszamy do wspólnego spędzenia wieczoru w świecie poezji i twórczości Urszuli Kozioł.

Oświęcimska Aleja Pisarzy cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem lokalnej społeczności i jest doceniana przez środowiska literackie. Tegoroczna uroczystość odbędzie się pod honorowym patronatem Jacka Krupy - Marszałka Województwa Małopolskiego i Janusza Chwieruta - Prezydenta Miasta Oświęcim. Patronat nad wydarzeniem objęły: Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Instytut Książki, Radio Kraków, Poradnik Bibliotekarza, Bibliotekarz, Nowe Książki, Lustro Biblioteki, Biblioteka Publiczna, Fakty Oświęcim, Głos Ziemi Oświęcimskiej, Radio Oświęcim, InfoBrzeszcze i 2Bstyle.

 

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI Oświęcim

mbp-oswiecim.pl


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP