Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach serdecznie zaprasza nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych problemem funkcjonowania w społeczeństwie osób niepełnosprawnych (w tym z zespołem Aspergera) na spotkanie z Panią Hanną Pasterny – osobą niewidomą, autorką książek, podróżniczką.
Kontakt z innością bywa wyzwaniem. Spotykając osobę niepełnosprawną, bywamy zakłopotani, bo nie wiemy, jak się zachować. Podczas spotkania opowiem o trudnościach i szansach wynikających z inności, przełamywaniu barier pomimo braku wzroku, swoich podróżach w ciemno i przyjaźni z genialną uczoną z Glasgow, która ma zespół Aspergera.
Spotkanie odbędzie się 14 maja 2018 r., w godz. 13.00-14.00 w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach przy ulicy Ks. kard. S. Wyszyńskiego 7 (sala 41).
Na zgłoszenia czekamy do 11 maja 2018 r.
> Formularz zgłoszenia online <
Uczestnicy spotkania będą mogli na stoisku Wydawnictwa Credo zakupić książki prelegentki oraz inne publikacje dotyczące niepełnosprawności.
Hanna Pasterny - zdobywczyni wyróżnień Lady D im. Krystyny Bochenek, Człowiek bez barier, Lodołamacz specjalny. W roku 2017 znalazła się w "Liście mocy", publikacji wydanej przez "Integrację" z sylwetkami stu najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.
Magister filologii romańskiej, logopeda, obecnie studiuje poradnictwo psychologiczne i interwencję kryzysową. Pracuje jako konsultantka ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku. Jest także społeczną asystentką europosła prof. Jerzego Buzka.
Współzałożycielka koła Polskiego Związku Niewidomych w Jastrzębiu-Zdroju. Współpracuje z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym. Pisze artykuły, głównie do czasopism dla niepełnosprawnych, uczy brajla. W szkołach prowadzi zajęcia oswajające z niepełnosprawnością, a dla pracodawców szkolenia o komunikacji z niepełnosprawnym pracownikiem. Prócz francuskiego zna również dobrze język angielski i podstawy hiszpańskiego. Lubi czytać, słuchać muzyki klasycznej i poezji śpiewanej, rozmawiać z przyjaciółmi. Jednak wolny czas spędza też aktywnie: jeździ na tandemie, uprawia nordic walking w specjalnej uprzęży do chodzenia w parach, podróżuje.
Hanna Pasterny jest także autorką trzech książek.
W Jak z białą laską zdobywałam Belgię opisuje swój czteromiesięczny pobyt w Liège, dokąd wyjechała na Europejski Wolontariat. Pisze o codzienności, ciekawych miejscach, niezwykłym spotkaniu z rodziną pisarki Marii Gevers.
Tandem w szkocką kratkę to opowieść o jej pracy i przyjaźni z panią profesor z Glasgow, która zna kilkanaście języków, tworzy wynalazki dla osób niepełnosprawnych, jest Żydówką, weganką i ma zespół Aspergera – zaburzenie ze spektrum autyzmu. Ta pełna humoru książka to zderzenie różnic i kontrastów, lecz także szukanie dróg do porozumienia. Otrzymała rekomendacje pisarki Małgorzaty Musierowicz, ks. Prof. Waldemara Chrostowskiego zaangażowanego w dialog pomiędzy katolikami i żydami oraz posła Marka Plury, który poleca ją zwłaszcza młodzieży mającej często problemy z samoakceptacją i znalezieniem sensu życia.
Najnowsza książka Hanny Pasterny to Moje podróże w ciemno. Opisuje w niej swoje podróże po Polsce, Europie i samodzielną wyprawę do USA. Składa się z dziesięciu rozdziałów, m.in. o przygodach w pociągach, hotelowych niespodziankach, zabawnych językowych wpadkach, poruszaniu się z białą laską, tradycjach religijnych w różnych krajach. Czytelnicy Tandemu w szkocką kratkę ponownie spotkają się też z bohaterką tamtej książki. Autorka opisuje również wirtualną podróż na Korsykę, podpowiada, jak przygotować się do podróży i co zrobić, gdyby ktoś bliski uległ wypadkowi za granicą. Książkę objęła patronatem radiowa Dwójka, rekomenduje ją także podróżniczka Elżbieta Dzikowska.
Fragmenty książek można przeczytać na stronie: www.hannapasterny.pl.
Szczegółowych informacji udzielają:
Katarzyna Drogoś, Ewa Piątek
tel. 32 258 57 84 w. 44
e-mail: opracowanie@pbw.katowice.pl