Polecamy

550 rocznica śmierci Johannesa Gutenberga

Data dodania: 02.02.2018

550 rocznica śmierci Johannesa Gutenberga

 3 lutego 2018 r. mija 550 rocznica śmierci Johannesa Gutenberga, niemieckiego złotnika i drukarza, twórcy pierwszej przemysłowej metody druku na świecie oraz założyciela pierwszego dużego wydawnictwa.

Johannes Gutenberg urodził się ok. 1400 r. prawdopodobnie w Moguncji, niemieckim mieście położonym nad Renem. O życiu słynnego rzemieślnika nie zachowało się wiele pewnych informacji. Także data, kiedy po raz pierwszy użył udoskonalonej metody druku pozostaje sporna. Niektórzy badacze uważają, że pierwsze druki powstały kiedy przebywał w Strasburgu, czyli ok. 1440 r. Inni twierdzą, że dopiero po założeniu drukarni w Moguncji (1448 r.). Jako umowną datę wynalezienia druku podaję się najczęściej rok 1450.

Najsłynniejszą publikacją wydaną przez Gutenberga jest Biblia 42-wierszowa, zwana od jego nazwiska Biblią Gutenberga. Było to pierwsze wydawnictwo dziełowe w Europie wydrukowane przy użyciu ruchomej (wymiennej) czcionki. Biblia Gutenberga powstała w latach 1452-1455 w Moguncji. W 2001 r. została wpisana na listę UNESCO Pamięć Świata.

Johannes Gutenberg jest uznawany za wynalazcę druku. Opracował i udoskonalił nie tylko własną wersję ruchomych czcionek, ale także skonstruował aparat do ich odlewania z metalu, z wykorzystaniem nowatorskich wymiennych matryc. Ponadto zaprojektował własną wersję prasy drukarskiej. Wbrew powszechnej opinii nie był natomiast wynalazcą ruchomych czcionek. Te zostały wynalezione w Chinach ok. 1041 r. przez chińskiego kowala Bi Sheng'a. Za wynalazcę europejskiej wersji ruchomej czcionki, najpierw drewnianej a potem metalowej, uchodzi z kolei Holender Laurens Janszoon Coster prowadzący swoją działalność w holenderskim mieście Haarlem, ok. 20 lat wcześniej niż Gutenberg w Moguncji. 

Działalność Gutenberga przyczyniła się do szybkiego rozwoju drukarstwa w Europie, a jego współpracownicy i uczniowie upowszechniali ją w zakładanych przez siebie ośrodkach, korzystając z jego rozwiązań. 

Fragment Biblii Gutenberga, ukazujący staranny krój pisma:

By Fondo Antiguo de la Biblioteca de la Universidad de Sevilla from Sevilla, España ([Letra A]) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

 

JF/Redakcja SBP.pl

źródło: Wikipedia


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP