Polecamy

Z żałobnej karty. Maria Hudyma (1913-2017) - nestorka koszalińskiego bibliotekarstwa

29 grudnia 2017 r. pożegnaliśmy panią Marię Hudymę – nestorkę koszalińskiego bibliotekarstwa, Honorowego Członka Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Honorową Obywatelkę Miasta Koszalina, niestrudzoną społeczniczkę i wyjątkowego człowieka.
 
 

Maria Hudyma urodziła się 13 stycznia 1913 roku w Czortkowie, w woj. tarnopolskim. Podczas wojny była organizatorką tajnego nauczania. Po roku 1945 kontynuowała pracę pedagogiczną w Chełmie Lubelskim i Modlinie.

Do Koszalina przyjechała w roku 1947 i od tej pory była znana jako niestrudzona działaczka i organizatorka życia oświatowego i kulturalnego w byłym woj. koszalińskim; organizatorka szkolnictwa, czytelnictwa i pamiętnikarstwa. Aktywna jako radna Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koszalinie, oraz jako członkini zarządów: Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a przede wszystkim Klubu byłych Nauczycieli Tajnego Nauczania. Maria Hudymowa była również współzałożycielką Klubu Pioniera Miasta Koszalina (1970). W 2009 r. przyczyniła się do wydania książki Pionierzy Ziemi Koszalińskiej i ich wspomnienia. Uchwałą Rady Miejskiej z 21 lipca 2011 r. Maria Hudyma otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Koszalina.

 
 

W 1956 roku objęła funkcję zastępcy dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie, pracując na tym stanowisku do chwili przejścia na emeryturę, w roku 1977. Dzięki jej konsekwencji i zaangażowaniu wybudowano w Koszalinie pierwszy nowy obiekt biblioteki, co było pierwszą taką inwestycją w powojennej Polsce.

Maria Hudyma była najdłużej sprawującą funkcję przewodniczącej Zarządu Okręgu SBP w Koszalinie. Pełniła tę rolę w latach 1958–1972, mając ogromny osobisty udział w tworzeniu struktur SBP na Pomorzu Środkowym.

Wśród jej licznych inicjatyw należy wymienić: powołanie Koła Przyjaciół Bibliotek - w czasach rozkwitu było ich 150; akcję nadawania bibliotekom woj. koszalińskiego imion sławnych Polaków - 37 bibliotek; powołania Komisji Historycznej przy Zarządzie Okręgu w Koszalinie (przez lata pełniła w niej funkcję przewodniczącej), dzięki której biblioteki publiczne ówczesnego woj. koszalińskiego zaczęły prowadzić kroniki wydarzeń, stanowiące doskonałe źródło wiedzy o tamtych czasach; w strukturach Okręgu Koszalińskiego SBP działały sekcje: bibliotek szpitalnych, fachowych, wojskowych, naukowych, szkolnych i związkowych; w 1963 roku odbył się Koszalinie Krajowy Zjazd Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (14-15.06.1963).Maria Hudymowa jako nauczycielka z zawodu, zawsze przywiązywała wielką wagę do działań związanych z edukacją, szkoleniami, konferencjami. Z inicjatywy SBP w Koszalinie, i osobiście pani Hudymowej, zorganizowano wiele ciekawych konferencji naukowych, m.in: „Rola bibliotek publicznych Pomorza Zachodniego w procesie wychowania morskiego społeczeństwa” (Koszalin 1960); „Biblioteki publiczne – ośrodkami wiedzy o regionie” (Koszalin 1960) - wnioski z tej konferencji doprowadziły do powstania Bibliografii Pomorza Zachodniego, którą aż do dzisiaj przygotowują Książnica Pomorska w Szczecinie i Koszalińska Biblioteka Publiczna. Wiele konferencji odbywało się przy okazji nadawania imion bibliotekom woj. koszalińskiego, np.: „Polska Piastów w Kronice Galla Anonima” z okazji nadania imienia Galla Anonima MBP w Kołobrzegu w 1966.

Dokształcaniu praktycznemu bibliotekarzy służyły liczne wyjazdy szkoleniowe do bibliotek polskich i zagranicznych. W latach 1963-1967 odbyło się sześć wyjazdów szkoleniowych do bibliotek szczecińskich, trójmiejskich, krakowskich i wrocławskich, warszawskich, olsztyńskich i białostockich, kieleckich i lubelskich.

Maria Hudymowa była inicjatorką pierwszych wydawnictw regionalnych w woj. koszalińskim. Była także członkiem redakcji Bibliotekarza Zachodniopomorskiego oraz Bibliografii Pomorza Zachodniego. Jest autorką 4-tomowego wydawnictwa „Szkoły jakich nie było” oraz opracowania „Wschodnie losy Polaków”. W czasie pracy zawodowej współpracowała z czasopismami fachowymi, opublikowała wiele artykułów związanych z problemami bibliotekarstwa, a także wspomnienia i pamiętniki.

W 2013 r. nadano jej godność Członka Honorowego SBP oraz Honorową Odznakę SBP.

Postać Marii Hudymy na trwałe wpisana jest w historię Koszalina i ziemi koszalińskiej.

Ordery i odznaczenia:
1946 - Krzyż Armii Krajowej Londyn
1948 - Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami Londyn
1955 - Srebrny Krzyż Zasługi
1960 - Zasłużony dla Miasta Koszalina
1966 - Krzyż Kawalerski
1973, 1975 - Zasłużony Działacz Kultury
1975, 1977 - Za Zasługi dla Województwa Koszalińskiego  -
1980 - Medal Komisji Edukacji Narodowej
1986 - Krzyż Partyzancki
1988 - Medal Rodła
1998- Krzyż Oficerski
2007 - Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
2011 - Honorowa Obywatelka Miasta Koszalina
2013 - Honorowy Członek SBP / Honorowa Odznaka SBP

Maria Hudymowa, [w:]  Pomeranica.pl [online]. Dostęp [09.01.2018]:  http://pomeranica.pl/wiki/Maria_Hudymowa

Oprac. Anna Kwiatkowska / Przewodnicząca Koła SBP w Koszalinie; Cecylia Judek / Komisja Komunikacji Społecznej OZ SBP.
Zdjęcia: archiwum KBP, Koszalin7.pl.
  

 
 
 
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP