„Książka w różnych odsłonach” to pomysł gołczańskiej biblioteki na dotarcie z książką do młodych czytelników. Jeżeli ktoś nie kochał książek przed tymi zajęciami, to po nich z całą pewnością musi je przynajmniej polubić.
Pani Wandą Matras-Mastalerz, która prowadziła zajęcia przywiozła ze sobą książeczki z różnych stron świata. Mieliśmy więc francuską „książkę z dziurą”; bogato ilustrowaną, przestrzenna książkę z USA, japońską książkę- teatrzyk „kamshibai” oraz książkę manualną autorstwa pani Wandy. Drugoklasiści ze szkoły podstawowej w Gołczy, którzy uczestniczyli w spotkaniu z zapartym tchem słuchali bajek opowiadanych prze panią Wandę z użyciem tych nietypowych książek. Największy entuzjazm wzbudziła książka francuska Herve Tulleta.
Spotkanie "Książką w różnych odsłonach" było częścią projektu "Gołczański sposób na książkę".
Zajęcia poprowadziła pani Wanda Matras - Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, przewodnicząca Krakowskiego Koła Biblioterapeutów, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii, członek Polskiej Sekcji IBBY w Warszawie. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.