Podczas Światowego Kongresu IFLA we Wrocławiu udostępniono na portalu IFLA nowy serwis informacyjny Library Map of the World. Jest to reprezentatywne źródło podstawowych informacji statystycznych o bibliotekach na całym świecie zebranych w jednym miejscu, z możliwością przeszukiwania wg krajów, typów bibliotek i innych danych wprowadzonych do bazy.
Dane dotyczą wszystkich rodzajów bibliotek: narodowych, publicznych, akademickich, szkolnych, innych. Działalność każdej z grup jest scharakteryzowana poprzez dane statystyczne: liczba bibliotek danego rodzaju, liczba użytkowników zarejestrowanych oraz liczba odwiedzin, liczba wypożyczeń dokumentów tradycyjnych i w postaci elektronicznej, liczba personelu na całym etacie, liczba wolontariuszy, liczba bibliotek z dostępem do internetu.
Dane pochodzą z wiarygodnych źródeł (urzędowa statystyka, źródła z badań naukowych, itp.). Przekazały je do bazy IFLA najczęściej narodowe stowarzyszenia bibliotekarskie, biblioteki narodowe lub inne instytucje. Obecnie w LMW uczestniczy 76 krajów, w tym Polska. Dane do LMW, opracowane przez Barbarę Budyńską z zespołem, przekazało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Podczas oficjalnej inauguracji serwisu we Wrocławiu funkcjonalności Library map of the World były prezentowane poprzez dane o bibliotekach w Polsce.
Częścią serwisu LMW są także SDG stories (United Nation Sustainable Development Goals), czyli przykłady działań bibliotek w różnych krajach świata na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju ogłoszonych w programie ONZ Agenda 2030, które aktywnie wspiera i popularyzuje IFLA. Na początek dostępne są trzy historie realizowane przez biblioteki z Kolumbii i Rumunii.
LMW stanowić będzie potężne narzędzie do pomiarów, porównań i analiz funkcjonowania bibliotek na poziomie globalnym i regionalnym, a także do działań rzeczniczych ukazujących wszechstronność oddziaływania bibliotek na rzecz demokratyzacji i zrównoważonego rozwoju społeczeństw w wymiarze ekonomicznym, społecznym i kulturowym.
nad. Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska