Jak odkrywać swoje mocne strony? W czym jestem dobry, a co chciałbym jeszcze rozwijać? Czy to, co dla mnie wydaje się być wadą, dla kogoś innego może być zaletą? Z tymi niełatwymi, ale rozwijającymi pytaniami zmierzyli się wolontariusze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle podczas warsztatów rozwoju osobistego „Rośnij w zgodzie ze sobą”.
Uczestnicy warsztatów skupili się na odkrywaniu swoich mocnych stron i szukaniu sposobów na rozwijanie oraz doskonalenie swoich osobistych zasobów. Podczas ćwiczenia „Sklep umiejętności” okazało się, że każdy z nas ma wartościowe cechy i umiejętności, które warto pielęgnować i być z nich dumnym. Dowiedzieliśmy się także, że to co my postrzegamy jako wady, w oczach innych osób może stanowić zalety.
W trakcie zadania z piłeczką, w którym osiągnięcie zamierzonego celu wymagało pracy zespołowej, wolontariusze uświadomili sobie, że sukces możliwy był dzięki temu, co każdy z nich jako jednostka wniósł do wspólnego działania.
Razem znaleźliśmy sposób na rozwiązanie tego trudnego zadania – zauważyła Ania.
Spotkanie było również okazją do poznania sposobu na zmianę postrzegania niektórych naszych cech. Dzięki reframingowi przekonaliśmy się, że cechy, które postrzegamy jako nasze słabe strony w pewnych sytuacjach i okolicznościach mogą zamienić się w zalety.
Na zakończenie spotkania, każdy z uczestników podzielił się z grupą swoimi wrażeniami i tym co najbardziej utkwiło mu w pamięci.
Na pewno popracuję nad reframingiem, to fajny sposób na zmianę myślenia o sobie – powiedział Grzegorz.
Najbardziej zapamiętam to doświadczenie grupowe, doświadczenie wspólnego działania – podsumowała Martyna.
Warsztaty poprowadziła Agata Warywoda – bibliotekarka i edukatorka, współtwórczyni duetu trenerskiego Present Simple, która na co dzień zajmuje się przygotowaniem i promocją działań dla młodzieży w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Warsztaty są częścią projektu „Wolontariusz zadomowiony – 5 lat wolontariatu w MBP w Jaśle”. Projekt jest realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Wolontariat w kulturze”. Dofinansowano ze środków Fundacji Kronenberga w ramach projektu „Przepis na wolontariat”.