Polecamy

Marzec w WBP w Krakowie

Data dodania: 21.03.2011

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na:

  • Gmina Zielonki

24 marca 2011 r. o godz. 13.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (I piętro) odbędzie się otwarcie wystawy "Gmina Zielonki". Zielonki są jedną z najdynamiczniej rozwijających się gmin małopolskich, a jednocześnie typową gminą podmiejską, której rolniczy dotychczas charakter pod wpływem bliskości miasta, ulega przekształceniu. Gmina staje się zielonym przedmieściem Krakowa o wkomponowanej w krajobraz zabudowie mieszkalnej . Co roku ponad 300 osób, głównie z Krakowa, wybiera Zielonki na nowy dom dla swojej rodziny. Przyczyniają się do tego dogodne warunki inwestowania i systematyczna rozbudowa infrastruktury.

Zielonki i Bibice należały do najsławniejszych i najbogatszych wsi staropolskich. Kościół w Zielonkach podlegał przez pewien okres Kolegiacie św. Anny w Krakowie, do Krakowa transportowano chleb, miód i warzywa. Na terenie gminy znajdują się bardzo ciekawe pod względem architektonicznym zabytkowe budowle, pierwszy od strony Krakowa na Szlaku Orlich Gniazd zamek w Korzkwi, w którym obecnie działa stylowy hotel, odrestaurowany poaustriacki fort 45 Zielonki Marszowiec, w którym mieści się hotel Twierdza i inne forty odrestaurowane bądź w ruinie, które znajdują się na szlaku Twierdzy Kraków. Prócz nich cennym zabytkiem jest późnogotycki z elementami renesansowymi kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielonkach. Wzniesiony w 1 poł. XVI w., aż do 1878 roku pozostawał filialnym akademickiego kościoła św. Anny w Krakowie. Przypomina o tym umieszczony w 1726 roku na frontonie świątyni herb Akademii Krakowskiej. Kościół zachował się bez większych zmian, choć jego zachodnią fasadę zmieniono w latach 60. XX w. przybudówką z trójkątnym frontonem. Kolejnym zabytkiem jest Kościół parafialny pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Korzkwi, przewyższa ulokowany na przeciwległym wzgórzu zamek o 13 m. Obecną świątynię ufundował w 1623 roku Aleksander Ługowski, starosta lelowski nadając jej obronny charakter. Surowość bryły kościoła kontrastuje z bogatym, niemal jednolicie barokowym wyposażeniem jego wnętrza.

Obecnie gmina Zielonki słynie z najbardziej pożądanych pod budownictwo mieszkaniowe terenów podkrakowskich. Malowniczość krajobrazu sprawia, że na obszarze gminy leżą fragmenty parków krajobrazowych, Dolinek Krakowskich i Parku Dłubniańskiego. Zielonki są najbliżej położoną gminą od centrum Krakowa, odległą w linii prostej od Rynku Głównego o zaledwie 5km. Z wyżej położonych miejsc gminy rozciąga się wspaniała panorama miasta. Na terenie gminy działają trzy stadniny koni. Uprawianie sportu możliwe jest w gminie przez cały rok, działa hala sportowa, wyznaczone są trasy rowerowe, tereny rekreacyjne, boiska i place zabaw. Jest ważnym ośrodkiem podkrakowskiego folkloru. Do dziś żywe są tradycje Pucheroków, przebranych w wysokie czapy chłopców od XVII wieku odwiedzających w Niedzielę Palmową gospodarstwa i w zamian za dary wygłaszających mówione gwarą, wierszowane oracje. Działa również grupa kolędnicza Herody, wielokrotnie nagradzana w konkursach.
Wystawa czynna od 24.03.2011 do 1.06.2011.

  • Planowanie kariery zawodowej

W czwartek 24 marca w godzinach 9.00-12.00 w Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1, sala 256) odbędą się zajęcia aktywizacyjne z cyklu "Planowanie kariery zawodowej".
Zajęcia skierowane są do osób zainteresowanych podjęciem pracy lub stażu, a prowadzone przez specjalistów z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Celem spotkania jest wyzwolenie kreatywności oraz nowego sposobu myślenia o przyszłości zawodowej. Uczestnicy poznają koncepcję rozwoju zawodowego, modele kariery oraz etapy planowania drogi zawodowej. W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli dodatkowo wypełnić kwestionariusz Scheina w celu określenia rodzaju kariery zawodowej, bądź potwierdzenia dokonanych wyborów.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu proszone są o wypełnienie elektronicznego formularza zapisów (www.cibie.pl) bądź kontakt z: Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, tel. 012/ 42 40 738, e-mail: centrum@wup-krakow.pl

  • Fianł IV Edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania

30.03.2011r. o godz. 10.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbędzie się finał IV edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania - uroczyste wręczenie dyplomów i nagród.
Konkurs organizowany wspólnie przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Oddział w Krakowie.

  • POMAGAM.BO

31 marca w godzinach 10.00-11.30 w Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1, sala 256) odbędzie się bezpłatne spotkanie informacyjne "Wolontariat ma wiele form!".Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się czym jest Europejski Rok Wolontariatu i jakie szanse ze sobą niesie. Zaprezentowane zostaną aktualne wydarzenia oraz konkursy związane z ERW 2011. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat idei wolontariatu, dotyczących go zasad obowiązujących w Polsce i dowiedzą się, jak wiele form wolontariatu obecnie istnieje. Przedstawiona zostanie też kampania promująca wolontariat "Pomagam.bo".

Spotkanie poprowadzi Aneta Godynia z Małopolskiego Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej. Zapisy poprzez formularz elektroniczny. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły: www.rajska.info

  • Dni Papieskie

Od 14. kwietnia do 30 maja br. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie na II piętrze prezentowana będzie zbiorowa wystawa fotograficzna "Dni papieskie". Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie spotkanie pt.: "Miejsca w Krakowie związane z osobą Jana Pawła II" (slajdy i gawęda), które rozpocznie się 14. kwietnia o godz. 17.30 w sali 247.

28 kwietnia, godz. 18.00 w WBP w Krakowie (sala 247) odbędzie się "Wieczór poezji Karola Wojtyły". Wydarzenia związane z beatyfikacją Jana Pawła II przygotowywane są przez WBP w Krakowie przy współpracy z Fundacją "Dzieło Nowego Tysiąclecia".


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP