Nocny Szlak Kulturalny rozpoczął się w Bibliotece Pedagogicznej o godzinie dziewiętnastej a zakończył po północy. Na zwiedzających czekała wystawa „Kopia nieidealna”, przygotowana przez gorzowską grupę fotograficzną „fCzasowicze”.
– Jesteśmy dwunastką gorzowian, spotykamy się raz w tygodniu, w różnych miejscach. Lubimy się i mamy wspólną pasję, czyli fotografię - mówiła Małgorzata Nowak. – Kilka miesięcy temu postanowiliśmy, że przyłączymy się do Nocnego Szlaku i pokażemy nasze prace zainspirowane kadrami filmowymi oraz obrazami. Sami byliśmy modelami, sami wyszukiwaliśmy rekwizyty, ubrania…
- Pomysły rodziły się w trakcie przebieranek - dodaje „fCzasowiczka” Justyna. - To była taka nasza artystyczna zabawa po godzinach pracy …
Na wystawie zaśmiać się i zadumać można przy „Śniadaniu na trawie” z modelami
w skarpetkach i „Lekcji anatomii doktora Tulpa” z medykami trzymającymi w dłoniach telefony komórkowe. Duże wrażenie robi prawie idealnie odtworzony obraz „Żydówki
z pomarańczami” oraz poetycki kadr z filmu „Ida”.
Sobotnia prezentacja bardzo spodobała się tłumnie przybyłym gościom. Jedna ze zwiedzających stwierdziła nawet, że niektóre ze zdjęć są… fajniejsze od prawdziwych obrazów.
Podczas nocnego szlaku furorę robił też biblioteczny Kącik Retro. Można tam było się powygłupiać, poprzymierzać kapelusze oraz stare ubranie i zapozować do zdjęć z różnymi rekwizytami . Z tej propozycji skorzystało ponad dwustu widzów. Zdjęcia z fotograficznej sesji oglądać można na facebooku Biblioteki Pedagogicznej.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również prezentacja najcenniejszych bibliotecznych starodruków. Najciekawszy to „klocek introligatorski ”, czyli kilka druków z różnymi datami od 1595 do 1620 roku połączonych wspólną oprawą. Do ciekawostek można też zaliczyć komentarz do listów św. Pawła. Książka na okładce ma wytłoczony rok 1564, a na stronie tytułowej rok 1557. Jednak na widzach największe wrażenie robił przestrzelony na wylot dwudziesty tom encyklopedii „Meyers Konversations Lexikon” z 1908 roku z pieczątkami landsberskich bibliotek.
Noc w bibliotece zorganizowały: Monika Markowska, Izabela Mądrzak, Hanna Ciepiela i Magdalena Janas.
Wystawę „Kopia nieidealna” można oglądać w Czytelni Głównej Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego do końca czerwca.
Hanna Ciepiela
fot. Monika Markowska