Wystawy poświęcone historii Ossolineum, jubileuszowa gala z udziałem prezydenta Andrzej Dudy oraz konferencja naukowa to niektóre z elementów obchodów 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, które rozpoczęły się wczoraj we Wrocławiu.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich ufundowany został w 1817 r. przez Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego, uczonego, bibliofila i kolekcjonera. Celem fundacji było zbieranie, udostępnianie i zachowanie dla potomności piśmiennictwa i dzieł sztuki oraz innych narodowych pamiątek. W latach 1946-47 cześć zbiorów Zakładu trafiło z Lwowa do Wrocławia. Tu też znajduje się dziś siedziba Ossolineum, w którego strukturach znajdują się Biblioteka, Muzeum ks. Lubomirskich, Wydawnictwo oraz Muzeum Pana Tadeusza.
Jak podkreślił w ubiegły czwartek podczas konferencji prasowej dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Adolf Juzwenko, historia Ossolineum splotła się z historią Polski.
Ossolineum to zbiory, pamiątki narodowe, historiografia. Ossolineum było pomyślane przez Ossolińskiego jako koło ratunkowe rzucone narodowi, które miało pomóc w przetrwaniu okresu niewoli. Pomóc w niezatraceniu własnej świadomości narodowej i woli walki o niepodległość – mówił Juzwenko.
Obchody 200-lecia Ossolineum rozpoczną się we Wrocławiu w poniedziałek od uroczystej gali w Operze Wrocławskiej. Na uroczystości obecny ma być m.in. prezydent Andrzej Duda.
Źródło: Rynek Książki