Jakie inne dzieła stworzył Gall Anonim - autor najstarszej polskiej kroniki z początku XII wieku? Skąd wywodził się zastosowany przez niego nietypowy rodzaj rymowanej prozy? Jakie były jego związki z ówczesnymi szkołami i ośrodkami literackimi? Prof. Tomasz Jasiński, historyk z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza twierdzi, że znalazł klucz do odpowiedzi na te pytania. W swoich badaniach wykorzystał komputerową analizę średniowiecznych tekstów. "Dzieło Galla Anonima jest istotne nie tylko ze względu na treść, ale również formę. Moim zdaniem, swym kunsztem literackim nie tyle dorastał Adamowi Mickiewiczowi, co go przewyższał" - uważa prof. Tomasz Jasiński.
To forma tekstu, a nie jego treść zainspirowała historyka do stworzenia nowej koncepcji pozwalającej porównać kronikę Galla Anonima do innych dzieł z okresu średniowiecza. Wcześniej próbowano poszukiwać innych dzieł kronikarza porównując słownictwo, a niewielką wagę przywiązywano do formy. Jednak nie były to udane przedsięwzięcia, gdyż Gall nie używał jeszcze raz tych samych sformułowań. W poszczególnych księgach "Kroniki polskiej" brak paralel słownych - powtarzają się sporadycznie.
Naukowiec po latach analiz "Kroniki polskiej" zauważył specyficzną budowę tekstu - ekspresja narracji sterowana jest za pomocą rymów i rytmów. Całość jest napisana rymem, a zdecydowana większość wyrazów rymujących się jest czterosylabowcami. Kluczem do zrozumienia sposobu twórczości stała się rytmika.
Źródło: PAP