Podróż służbowa podlega zaliczeniu do czasu pracy w ograniczonym zakresie. Generalnie sam fakt odbywania podróży służbowej nie jest traktowany na równi ze świadczeniem pracy. W konsekwencji praca nadliczbowa w czasie podróży służbowej występuje dość rzadko.
Czas podróży służbowej zasadniczo nie podlega zaliczeniu do czasu pracy. Wyjątki od tej zasady dotyczą dwóch przypadków. Pierwszy z nich ma miejsce, gdy czas odbywania podróży służbowej (w tym dojazdu i powrotu z miejsca docelowego podróży), nakłada się na stałe godziny pracy danego pracownika. Drugi przypadek dotyczy wykonywania pracy w czasie podróży służbowej. W razie wystąpienia tych okoliczności, podróż służbowa w zakresie:
podlega zaliczeniu do czasu pracy.
W związku z tym pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia za wliczony do czasu pracy odcinek podróży służbowej. Natomiast „niezaliczona” część podróży służbowej nie jest czasem pracy. W konsekwencji, za podróż służbową przypadającą poza godzinami pracy (jeżeli w tym czasie nie była świadczona praca) pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie ani czas wolny od pracy. Dalej...
Źródło: winienczyma.bn.org.pl