Biblioteka dysponuje dwoma toaletami dla czytelników, które często są zanieczyszczane, dewastowane i okradane. Zamierza więc wprowadzić symboliczną opłatę za korzystanie z tych toalet w wysokości 1 zł. Wprowadzenie takiej opłaty wpłynęłoby na utrzymanie porządku i ograniczyłoby korzystanie z toalet osób niebędących czytelnikami biblioteki. Środki z opłat będą wpłacane do kasy i przeznaczane na bieżące utrzymanie sanitariatów (woda, mydło, ręczniki papierowe i papier).
Czy biblioteka publiczna może pobierać opłaty od użytkowników biblioteki? Jeżeli tak, to czy trzeba wydawać paragon (biblioteka nie jest podatnikiem VAT)?
Biblioteka może pobierać opłaty za korzystanie z toalet będących w jej dyspozycji. Prowadzenie takiej działalności jako innej niż kulturalna, powinien przewidywać statut biblioteki. Natomiast co do prowadzenia kas rejestrujących, część podmiotów świadczących usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zwolniono z obowiązku ich prowadzenia do końca 2017 r.
Z art. 4 Ustawy z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (dalej: ustawa o bibliotekach) wynika, że do podstawowych zadań bibliotek należy:
Do zadań bibliotek może ponadto należeć prowadzenie działalności bibliograficznej, dokumentacyjnej, naukowo-badawczej, wydawniczej, edukacyjnej, popularyzatorskiej i instrukcyjno-metodycznej.
Źródło: Portal Instytucji Kultury