Czy w umowach zawieranych przez gminny ośrodek kultury i sportu powinno się wskazać obok osoby dyrektora również głównego księgowego jako stronę w umowie?
Zasadniczo to dyrektor instytucji kultury zarządza nią i reprezentuje ją na zewnątrz. Główny księgowy instytucji nie figuruje jako strona umowy, tj. łącznie z dyrektorem, ponieważ przepisy Ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: ustawa o działalności kulturalnej) nie przewidują zasady kolegialnej reprezentacji. Jednak trzeba pamiętać o obowiązkach głównego księgowego w zakresie spraw powodujących powstanie zobowiązań dla instytucji kultury. Chodzi o konieczność kontrasygnowania dokumentów dotyczących danej operacji.
Głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych jest pracownik, któremu kierownik jednostki (dyrektor instytucji kultury) powierza obowiązki i odpowiedzialność w zakresie m.in. dokonywania wstępnej kontroli (art. 54 ust. 1 pkt 3 Ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, dalej: ustawa o finansach publicznych):
Dowodem dokonania przez głównego księgowego wstępnej kontroli jest jego podpis złożony na dokumentach dotyczących danej operacji (art. 54 ust. 3 ustawy o finansach publicznych).
Źródło: Portal Instytucji Kultury