Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko rozpoczęła cykl spotkań autorskich z pisarzami, w ramach mikroprojektu „Przystanki kultury z książką”.
- Głównym celem tych spotkań jest edukacja młodego czytelnika poprzez twórczość pisarską oraz kreatywne czytania literatury polskiej i czeskiej, w kontekście integracji dzieci z Polski i Czech, podczas wspólnej imprezy pn. Festiwal bajek, który odbędzie się w dniu 21 kwietnia 2017 roku w Pałacu w Żelaźnie – podkreśla dyrektor Biblioteki Mariola Huzar.
Spotkania są również jedną z form kształtowania kultury czytelniczej wśród młodych czytelników oraz mają szerzyć w środowisku lokalnym nawyk sięgania po książki.
Pierwszy przystanek kultury z książką w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Bierkowicach odwiedziła pani Agnieszka Urbańska. Autorka między innymi takich książek jak: „Czarownica w wielkim mieście”, „Księżniczka z innej bajki”, „Opowieści z kapciuchowa”, czy nagrodzona ostatnio statuetką Róży Kłodzkiej „Kowboju, witaj w Zdroju”. Jej baśnie i opowiadania publikowane były m.in. w „Świerszczyku”. Miłośniczka psów i kotów, skandynawskich kryminałów oraz muzyki z różnych zakątków świata.
Na spotkanie pod intrygującą nazwą „Pluszaki-cudaki” przybyły dzieci z miejscowego Przedszkola. Pisarka poprowadziła zajęcia w taki sposób, aby zatrzymać uwagę dzieci na swojej twórczości. Bo, jak wiemy przedszkolak potrzebuje brać żywy udział w tym, co się wokół niego dzieje. Tak więc, wartości edukacyjne z książek pani Agnieszki („Niedźwiadek Tadek”, „Nie taki smok straszny”, „Nasze prosię gran na nosie”) trafiały do dzieci w formie nie tylko przekazu ustnego, ale również za pomocą gestów teatralnych oraz tematycznych pytań.
Dzieci z ogromnym zainteresowaniem przeglądały literaturę czeską, która być może przyczyni się do tego, że rozpoczniemy w bibliotece naukę języka czeskiego dla tej grupy wiekowej – zapowiada pani bibliotekarka Bogumiła Płoskonka.
Spotkanie autorskie realizowane było w ramach mikroprojektu Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko „Przystanki kultury z książką”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis