Polecamy

Sprawozdanie z 39 Konferencji LIBER, 29 czerwca - 2 lipca 2010 w Arhus, Dania

Data dodania: 04.03.2011

W dniach: 29 czerwca – 2 lipca 2010 r. w Arhus (Dania) odbyła się 39. doroczna konferencja LIBER (Ligue des Bibliothèques Européennes de Recherche) pod tytułem” Re-inventing the Library: the challenges of the new information environment”.
Konferencja była  zorganizowana wspólnie przez Aarhus Universitet i Staatsbiblioteket i uczestniczyło w niej 350 bibliotekarzy z 35 krajów.Program konferencji był bardzo bogaty, a równoległość sesji tematycznych wymagała od uczestników wybrania odpowiadających im wykładów  i prelekcji. Pomagał w tym bardzo dobrze przygotowany program z dokładnym opisem planowanych wystąpień.

 

Przed oficjalnym otwarciem konferencji odbyły się 4 równoległe Master Classes. Bardzo ciekawy był w tej części wykład pt. „The transition of the library”, który wygłosił Kurt de Belder. Prelegent, analizując ewolucję bibliotek akademickich, wymienił jako najważniejsze zmiany zachodzące w  następujących obszarach:

  • przestrzeni bibliotecznej
  • rosnącego znaczenia wyszukiwań via Google
  • zwróceniu się bibliotekarza i użytkownika w kierunku zasobów cyfrowych.

Na wykładzie padło kilka istotnych pytań, które analizowane były w czasie trwania konferencji. Te pytania to:
-jak zmiany na uczelniach wyższych wpływają na kształt bibliotek akademickich?
-jakim pojawiającym się nowym wyzwaniom musimy – jako biblioteki i bibliotekarze – sprostać?
-jakie nowe działania muszą być zainicjowane w bibliotekach, a jakie tradycyjne funkcje będą zaniechane?
-jakie czynności biblioteczne mogą być wykonywane jako outsourcing?
-jak biblioteki powinny się przygotować do nowych wyzwań i jak to wpłynie na kształt organizacji?
-nowe role i funkcje wymagają od bibliotekarzy nowych umiejętności, kompetencji i zachowań -  jak biblioteka jest przygotowana do zarządzania tymi zmianami?
-jak wyglądać będzie organizacja biblioteki za 5 i za 10 lat?

Po zakończeniu Master Classes odbyło się uroczyste otwarcie konferencji – referat „Re-inventing the library - the Danish way” wygłosiła pani Mai Buch.
W czasie 3-dniowych obrad wygłoszono 5 obszernych (60-cio minutowych) referatów, dotyczących kształcenia na uczelniach i roli bibliotek w tym procesie, roli bibliotek w czasach globalizacji, wpływowi Google na zmiany, implikacji zalewu danych, sieci semantycznej, przenośnych urządzeń do transmisji danych na bibliotekarzy, archiwistów, wydawców i środowisko naukowe oraz archiwizacji zasobów cyfrowych (raport „Sustainable Economics for a Digital Planet”).
Poza tym zaplanowano 6 równoległych sesji, w każdej były 4 wystąpienia. Tematyka była bardzo szeroka: statystyka biblioteczna, Europeana i jej plany, biblioteki naukowe w czasie kryzysu ekonomicznego, archiwizacja zasobów cyfrowych, tworzenie tematycznych kolekcji cyfrowych i dostęp do nich (w tym: tworzenie archiwum stron www w Bibliotece Narodowej w Paryżu), nowe technologie w bibliotekach, itd.
Bardzo aktywni byli słuchacze: po każdym wystąpieniu padały pytania do prelegentów, zdarzały się także polemiki z prezentowanymi poglądami.
Aspekty ważne dla teraźniejszości i przyszłości bibliotek przedstawiono także na plakatach – zaprezentowano ich 21, a autorzy mieli dedykowaną sesję, w czasie której mogli krótko przedstawić prezentowane na plakatach zagadnienia.
Uczestnicy konferencji byli aktywnie włączeni w jej kształt i program w czasie Break out sesssions. Podzieleni na 8 grup pracowali nad odpowiedziami na następujące pytania

  1. jaki jest wpływ Open Access na biblioteki?
  2. jakie umiejętności powinno posiadać następne pokolenie bibliotekarzy?
  3. jakie usługi można z bibliotek wycofać, a jakie – zastąpić nowymi?
  4. jakie są najważniejsze  priorytety w bibliotekach naukowych na najbliższe 5 lat?
  5. jaki jest wpływ korzystania z materiałów cyfrowych („digital reading”) na pracę bibliotek naukowych?

Udzielono m.in. następujących odpowiedzi:
ad 1.    biblioteki powinny współpracować z twórcami i wydawcami w rozszerzeniu zakresu
Open Access (w tym składania dokumentów bezpośrednio do repozytoriów OA), a także zdecydowanie popierać powinny model "auhtor pays".
ad 2.    pożądane będą następujące:  

  • umiejętności komunikacyjne
  • rozumienie zasad rozwoju naukowego i dydaktyki
  • umiejętność pracy w sieci  i zarządzania metadanymi
  • zdolność do stałego rozwoju zawodowego

ad 3.    wymiana międzynarodowa i wypożyczenia międzybiblioteczne – tylko cyfrowe, katalogowanie – outsourcing (ale z naciskiem na wysoką jakość opisów), więcej stanowisk samoobsługowych dla czytelników, rezygnacja z lokalnych systemów klasyfikacji zbiorów, rezygnacja z własnych serwerów na rzecz „cloud computing”
ad 4.    zapewnienie właściwej struktury dla informacji w świecie cyfrowym– jest to kluczowa rola dla wszystkich bibliotek. Biblioteki muszą być na bieżąco z technologią, rozwijać powinny umiejętności komunikacyjne i w zakresie współpracy z użytkownikami.
ad 5.    zmiany w przestrzeni fizycznej i kształcie zbiorów będą niezbędne (więcej zasobów cyfrowych, mniej fizycznych); konieczne będzie umożliwienie czytelnikom dotarcia do właściwej części dokumentu – bazując na odpowiednich metadanych. Rozwiązany być musi problem copyright .
Reprezentanci poszczególnych grup referowali rezultaty dyskusji  w czasie sesji „Reporting back from break out sessions”.

Konferencja LIBER miała wielu sponsorów. Wystąpienia niektórych z nich miały charakter nie tylko marketingowy – ale dodatkowo poznawczy i kształcący (np. wystąpienie przedstawiciela Elseviera pt.: „Leveraging Technology to Transform the Scientific Landscape”).

W ostatnim dniu obrad odbyły się wybory do władz LIBER i do działających przy organizacji komisji. Przedstawiono zebranym sprawozdanie z rocznej działalności oraz sprawozdanie finansowe. Ogłoszono, że 40. konferencja LIBER odbędzie się w Barcelonie w dniach 29 czerwca do 2 lipca 2011 r.

39. konferencja LIBER spełniła bardzo ważną rolę: nie tylko przedstawiono i opisano nowe wyzwania dla bibliotek i bibliotekarzy, wynikające z rozwoju nauki, informatyzacji, globalizacji i zmian w kształceniu, ale także włączono w dyskusję wszystkich obecnych – co pozwoliło objąć doświadczenia bibliotek naukowych różnych typów i wielkości, z krajów o różnych tradycjach i różnych poziomach zaawansowania wdrażania nowych technologii.
Niektóre z głoszonych prognoz wydawać się mogły zbyt futurystyczne. Do takich na pewno należała wizja wycofania z bibliotek książek i zorganizowania jednej w kraju składnicy, wyprowadzenia z bibliotek zbiorów specjalnych – przekazania kolekcji do muzeów - ale właśnie takie radykalne podejście  do przyszłej roli bibliotek skłaniało obecnych do poważnego zastanowienia się nad czekającymi przekształceniami i zadaniami.
Należy także podkreślić, że organizacja 39. konferencji LIBER była perfekcyjna, a rangi obradom dodał bankiet wydany w Ratuszu Miejskim przez mera miasta.

Więcej informacji o konferencji i organizacji LIBER:
http://www.statsbiblioteket.dk/liber2010/liber-2010
http://www.libereurope.eu/

 

Przygotowała: Ewa Chrzan


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP