Co znaczy być liderem społeczności lokalnej? Czy każdy może nim zostać? Niech odpowiedzią na to pytanie będzie przykład pani Moniki Bzdęgi – liderki lokalnej z Krobi, z którą rozmawiała Katarzyna Jasik z Fundacji NIWA Edukacji i Rozwoju.
Inicjatorami społecznych zmian są ludzie, którzy przede wszystkim odkrywają u siebie pewną nadwyżkę mocy i podejmują działania na rzecz ludzi w danych społecznościach lokalnych – liderzy. Jedną z najważniejszych cech takich osób jest świadomość poczucia własnej wartości, która wynika z wiedzy o swoich mocnych i słabych stronach oraz możliwości ich wykorzystania. Z pewnością lidera charakteryzuje samodzielność i odpowiedzialność za siebie i innych, pozytywne myślenie, umiejętność współpracy z innymi, zdolność i chęć ciągłego uczenia się oraz przekazania swoich pomysłów i przekonywania do nich innych ludzi, tzw. porywanie za sobą tłumów, co potwierdza przykład pani Moniki.
Dzięki udziałowi w projekcie pn. „Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”, realizowanym przez Centrum PISOP, pani Monika mogła sprawdzić się jako liderka społeczna zdobywając wiedzę i doświadczenie praktyczne. Przykład pani Moniki pokazuje, że działania w środowisku zaczynają się od małych kroków, które z czasem, dzięki zdobytemu doświadczeniu i wiedzy, przeradzają się w działania mające znaczenie dla wielu ludzi, zmieniając ich biografie. Co było jej do tego potrzebne? Przede wszystkim chęci i przykład z góry.
Podczas rozmowy pani Monika wspominała swoje początki, które zaważyły na tym, że dziś jest liderką społeczną, a to, co robi, ma dla niej ogromną wartość.
Źródło: ngo.pl