W piątkowy poranek, 28 października 2016 r.…
a orbitę wyniósł nas film przygotowany przez jednego z członków Koła Astronomicznego PULSAR działającego przy ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie – Jakuba Oszusta. Ta mikrometrażowa produkcja filmowa (o zadatkach jak najbardziej hollywoodzkich) zachęciła blisko 120 gości spotkania do oderwania się od Ziemi i wyruszenia w kosmiczną podróż. Na pokładzie znaleźli się: dr Andrzej Kotarba – członek Zespołu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk; prof. dr hab. Stanisław Hałas – fizyk z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; mgr Mieczysław Leszek Paradowski – pracownik naukowy w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; ks. dr Jacek Golbiak – fizyk, kosmolog i filozof z Instytutu Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie; Arkadiusz Kwieciński – kierownik oddziału zamiejscowego w Chełmie, Kuratorium Oświaty w Lublinie. Oprócz licznej reprezentacji środowiska naukowego, miejsca na naszym statku zajęli reprezentanci miejscowych władz, Adam Panasiuk – Wicestarosta Włodawski oraz sponsorów Wiktoria Zajączkowska (w imieniu Tomasza Zajączkowskiego) wraz z przedstawicielami firmy Astropark. Nasza misja nie udałaby się gdyby nie wsparcie zawsze czuwającego duchowieństwa ks. dziekana Stanisława Dadasa oraz o. Łukasza Biedalaka, a także obecność przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji, włodawskiej młodzieży, przyjaciół biblioteki i wszystkich miłośników astronomii. Dowództwo nad wyprawą objęli: Dyrektor ZSZ nr 1 i II LO Eugeniusz Omelczuk we Włodawie oraz Dyrektor MBP Jacek Żurawski.
stronomiczni maniacy, czyli członkowie Koła Astronomicznego PULASR, współorganizującego wystawę wyróżnieni zostali w konkursie organizowanym przez pismo “Urania - postępy astronomii” zatytułowanym “Nasza szkolna przygoda z astronomią 2015/16” wspieranym finansowo przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Niestety awaria pojazdu kosmicznego powstrzymała od uczestnictwa w wernisażu prof. dr hab. Macieja Mikołajewskiego - astronoma z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a jednocześnie naczelnego pisma. Nie poddając się jednak przesłał on list z ciepłymi słowami skierowanymi do młodzieży oraz obietnicą publikacji artykułu dotyczącego wystawy, dyplomy oraz nagrodę w postaci Teleskopu NexStar wyposażonego w skomputeryzowany pilot sterowania z bogatą bazą obiektów astralnych. Nagrodę oficjalnie wręczył Wicestarosta Włodawski Adam Panasiuk. Ten miły akcent stał się dobrą wróżbą na resztę wspólnej wyprawy.
tart naszej rakiety zainicjowało wystąpienie opiekuna koła Pana Mirosława Trociuka. W swojej prezentacji podkreślił on rolę młodych i wyjątkowych ludzi, wkład przyjaciół oraz osób pokładających wiarę w umiejętności młodzieży - według niego to przepis na powodzenie. A za przykład takiej udanej misji na pewno uznać można 20 lat istnienia Koła Astronomicznego PULSAR, którego członkowie wytrwale i konsekwentnie, spotykają się w każdy czwartek o godzinie 17:00 w sali numer 89. Dziś nazwiska członków tej załogi znane są w Polsce, ale też w wielu miejscach na Świecie. PULSAR to uczniowie, Pulsar to absolwenci, PULSAR to też badacze i naukowcy. Dziś mówić już możemy o całych pokoleniach Pulsarowiczów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na mało eksplorowanych terenach. A jak doszło do tego, że grupie uczniów z Włodawy udało się spojrzeć na Ziemię z perspektywy gwiazd? Ideę projektu Sally Ride EarthKAM@Space Camp, w którym uczniowie z całego świata zgłaszają propozycje wykonania z orbity okołoziemskiej fotografii określonych obszarów na powierzchni Ziemi przy pomocy kamery znajdującej się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przybliżył widowni Tomasz Dyśko - Prezes PULSARA.
bstrakcja - takie skojarzenie nasuwa się, kiedy pierwszy raz widzimy te fotografie. Zachwycające obrazy namalowane ręką matki natury. Z wyżyn artystycznych uniesień na ziemię sprowadził nas swoim wykładem dr Andrzej Kotarba z Zespołu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych PAN. W prezentacji “Nie tylko obrazki, czyli co nam dają satelitarne obserwacje Ziemi” pokazał nam jaki wpływa na wiele sfer naszego codziennego życia ma taka satelitarna dokumentacja. Fotografie takie wykorzystywane są nie tylko do tworzenia map, analizy pogody, czy w trosce o zachowanie bezpieczeństwa na świecie (np. kontrola zbrojeń nuklearnych), ale także we…. współczesnym rolnictwie!
Wspólne orbitowanie zakończył posiłek, bynajmniej nie liofilizowany, ale pięknie przygotowany i podany przez uczniów Technikum Gastronomicznego pod opieką Pani Grażyny Chodziutko. Wylądowaliśmy miękko i bezpiecznie zwiedzając wystawę i dyskutując o pięknie naszej planety.
Nasza przygoda nie odbyłaby się gdyby nie wsparcie finansowe Polskiej Spółki Gazownictwa, która realizuje przedsięwzięcie „Gazyfikacja rejonu Włodawy” współfinansowane przez Unię Europejską, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 10.2 oraz Tomasza Zajączkowskiego.
Szczególne podziękowania kieruję w stronę Pani Ewy Wielguszewskiej-Bury, pracownika PSG, która przez cały czas trwania realizacji przedsięwzięcia była nieocenionym wsparciem i łącznikiem. Pani Ewo - załączam gwiazdkę z nieba…
Dziękuję też Piotrowi Ostrowskiemu - stażyście MBP oraz panu Darkowi a także wszystkim koleżankom za wsparcie!
Urszula Panasiuk