Urząd gminy przekazał nieodpłatnie instytucji kultury w 100% zamortyzowane środki trwałe i wyposażenie. Z dokumentu PT „Protokół przekazania — przejęcia środka trwałego” wynika, że całość jest w 100% umorzona. Czy w księgach rachunkowych należy ująć te środki trwałe i wyposażenie w wartości netto i czy to oznacza, że są one bez wartości? Jaka ująć w księgach rachunkowych przekazanie tych składników majątku?
Przekazane przez gminę środki trzeba wycenić i w tej wartości ująć w księgach rachunkowych instytucji kultury. To, że przekazane przez gminę środki są w pełni zamortyzowane, nie oznacza, że dla instytucji kultury nie mają wartości. Dlatego otrzymane nieodpłatnie środki, które zgodnie z protokołem przekazania są zamortyzowane w 100%, należy wycenić.
Jeśli instytucja kultury nie może ustalić ceny nabycia składnika aktywów, a w szczególności przyjętego nieodpłatnie, to wycenia go według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu (art. 28 ust. 2 Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, dalej: ustawa o rachunkowości). Natomiast gdy nie jest możliwe ustalenie ceny sprzedaży netto danego składnika aktywów, należy w inny sposób określić jego wartość godziwą (art. 28 ust. 5 ustawy o rachunkowości).
Proszę zauważyć, że w protokole przekazania gmina podaje wartości, według których wyksięgowuje dane aktywa ze swoich ksiąg rachunkowych. Nie są to zatem wartości, które instytucja kultury przyjmie jako wartość początkową tych aktywów.
Źródło: Portal Instytucji Kultury