Tegoroczne „wyniki 1 procenta” wskazują na rosnącą popularność tego mechanizmu. Wciąż tkwi w nim jednak wielki, niewykorzystany potencjał. Zwłaszcza w zakresie realizacji idei, które leżą u jego podstaw.
Wiemy już, kto dostał najwięcej pieniędzy z 1 procenta, a kto otrzymał z tego mechanizmu niewielkie wsparcie. Jeśli ktoś spodziewał się przetasowań, musi zadowolić się niewielkimi zmianami. W pierwszej szóstce beneficjentów nie zauważymy żadnych roszad – w pierwszej dziesiątce doprawdy niewielkie. Wszystkie organizacje pożytku publicznego, które także w zeszłym roku znalazły się w ścisłej czołówce zestawienia, w tym roku dostaną jeszcze więcej pieniędzy. Rynek liderów okazuje się stabilny.
Stabilny, choć powolny, jest także wzrost całej sumy, którą podatnicy decydują się przekazywać OPP w ramach odpisu podatkowego. Rok temu podzielone między organizacje zostało 560 milionów złotych, w tym – już 617,5 miliona. Poprzednio na wypełnienie odpowiedniej rubryczki w zeznaniu podatkowym zdecydowało się prawie 12,5 miliona osób, teraz – ponad 13 milionów. To już prawie połowa wszystkich podatników i sporo ponad połowa tych, którzy wykazali należny podatek do zapłacenia.
Źródło: ngo.pl