Polecamy

Targi Dziedzictwo - doroczne spotkanie branży konserwatorskiej

Data dodania: 05.09.2016

Targi Dziedzictwo - doroczne spotkanie branży konserwatorskiej

Już 5 października br. w Warszawie rozpoczną się 4. Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO. Przez trzy dni konserwatorzy zabytków, muzealnicy, bibliotekarze oraz archiwiści będą mogli w jednym miejscu dokonać przeglądu szerokiej oferty wystawców, a także wziąć udział w wydarzeniach programu merytorycznego. 

 
Targi Dziedzictwo to wyjątkowe wydarzenie, które skupia specjalistów związanych z konserwacją i ochroną dziedzictwa narodowego. Na szczególną uwagę zasługuje unikalny program merytoryczny, który powstaje we współpracy z najważniejszymi instytucjami oraz organizacjami branżowymi. Wykłady i prelekcje zainteresują przedstawicieli urzędów państwowych i samorządowych, administracji kościelnej, organizacji branżowych oraz sektora prywatnego. 
 
Bogactwo branżowej wiedzy 
Program wydarzeń towarzyszących tworzą dwa bloki tematyczne: „Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie - teoria a praktyka” oraz „Ochrona zbiorów muzealnych, archiwalnych i bibliotecznych”, które obejmą szereg ważnych dla branży konserwatorskiej obszarów. Wśród omawianych tematów znajdą się zagadnienia związane z uregulowaniami prawnymi, organizacyjnymi i osiągnięciami w dziedzinie ochrony dziedzictwa kultury. Wojewódzcy i samorządowi konserwatorzy zabytków będą mogli wziąć udział w panelach, podczas których będzie mowa o najnowszych technikach i technologiach stosowanych przy zabezpieczaniu i przywracaniu świetności dobrom kultury. Z kolei zainteresowani ochroną zabytków sakralnych i pracami archeologicznymi również znajdą wartościowe propozycje warsztatów. Odrębne prelekcje będą poświęcone zabytkom ruchomym w przestrzeni miejskiej oraz współpracy architektów z konserwatorami. 
 
W programie przewidziane są także spotkania na temat ochrony zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych. Specjaliści opowiedzą o ochronie przeciwpożarowej, postępowaniu z dobrami kultury w przypadku sytuacji kryzysowych, czy walce z przestępczością i terroryzmem. Nie zabraknie też wykładów dotyczących zasobów bibliotek i digitalizacji zbiorów. Przez trzy dni do dyspozycji zainteresowanych będą także eksperci z Departamentu Funduszy i Spraw Europejskich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania związane z dostępem do źródeł finansowania inwestycji i prac konserwatorskich. 
 
Oferta wystawców
Wśród wystawców Targów Dziedzictwo znajdą się polscy i zagraniczni dostawcy sprzętu, narzędzi i usług wykorzystywanych w pracy konserwatorów zabytków, archiwów, muzeów i bibliotek. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami i technologiami z zakresu ochrony zbiorów i konserwacji zabytków. Prezentowane będą materiały, urządzenia i narzędzia stosowane w konserwacji, restauracji i rewaloryzacji zabytków. Swoją ofertę przedstawią przedsiębiorstwa budowlane, producenci mebli do archiwów i bibliotek, sprzętu elektronicznego, przeciwpożarowego, wyposażenia biurowego, systemów magazynowych, a także dostawcy programów komputerowych czy firmy zajmujące się zarządzaniem dokumentacją. 

Dziedzictwo w obrazach  
Uzupełnieniem prezentowanej na targach oferty wystawców oraz wystąpień prelegentów, będą tematyczne wystawy. „A jednak jest Warszawa!” to prezentacja fotografii ukazujących odbudowę stolicy po II wojnie światowej, zachowanych w zbiorach Archiwum Państwowego w Warszawie, Archiwum Akt Nowych, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród ekspozycji znajdą się także wystawy poświęcone projektom architektonicznym związanym z warszawskim Elizeum, architekturze sakralnej oraz drewnianym cerkwiom w polskim i ukraińskim regionie Karpat nominowanym do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych zaprasza także do obejrzenia filmu pt. „Pamięć Polski”, który prezentuje obiekty polskiego dziedzictwa dokumentacyjnego i piśmienniczego wpisane na Krajową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata. 
 
Organizatorzy Targów Dziedzictwo
Organizatorem targów jest firma MT Targi Polska wraz z partnerami: Polskim Komitetem Błękitnej Tarczy, Stowarzyszeniem Starożytników, Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz firmą Archaios. 
 
Targi Dziedzictwo odbędą się w dniach 5-7 października w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Wszystkich odwiedzających obowiązuje rejestracja uprawniająca do bezpłatnego wstępu. Rejestracji online można dokonać do 3 października br. Więcej informacji, szczegółowy program oraz link do formularza rejestracyjnego znajdują się na stronie www.targidziedzictwo.pl.
 

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP