Instytucja kultury modernizuje budynek z dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizatora. Za opóźnienie realizacji zadania wykonawcy naliczono karę umowną. Zgodnie z umową z MKiDN, kara umowna obniża wysokość przyznanej dotacji i tym samym oznacza finansowanie inwestycji ze środków własnych.
Czy naliczona wykonawcy kara umowna jest dla ośrodka kultury jednocześnie przychodem i kosztem operacyjnym? Jak ją ująć w ewidencji księgowej? Jakie paragrafy klasyfikacji budżetowej zastosować?
Kara umowna zmniejsza wysokość przyznanej dotacji, a zatem nie jest kosztem dla instytucji kultury.
Otrzymane kary umowne zalicza się do przychodów z pozostałej działalności operacyjnej, a zapłacone do pozostałych kosztów operacyjnych (art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g Ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, dalej: ustawa o rachunkowości). Pozostałe koszty i przychody operacyjne to koszty i przychody pośrednio związane z działalnością operacyjną instytucji kultury, a w szczególności związane m.in. z odszkodowaniami, karami i grzywnami.
Proszę zwrócić uwagę, że instytucja kultury naliczyła karę umowną wykonawcy, a zatem osiągnie przychód. Jednak nie poniesie żadnego kosztu związanego z tą karą. Jej wartość zmniejszy przekazaną przez MKiDN dotację celową, a to nie stanowi kosztu dla instytucji kultury.
Źródło: Portal Instytucji Kultury