Co byś zrobił, gdyby tropił cię bezwzględny morderca? Czy strach przed utratą życia jest ograniczeniem? A jeśli możesz powiedzieć jak Nik: I co z tego ? To tylko śmierć. No wiesz, wszyscy moi najlepsi przyjaciele są martwi. Z Nikiem i innymi mieszkańcami cmentarza 16 czerwca 2016 r. spotkała się młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani” w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.
Podczas dyskusji o książce Neila Gaimana Księga cmentarna towarzyszyliśmy Nikowi, ukrywającemu się przed mordercą jego rodziny. Jack Frost nie dał za wygraną, zabicie rodziców i siostry Nika nie było jego głównym celem. Był nim Nik. Nadal szukał chłopca, żeby dokończyć dzieła. Nik był bezpieczny tylko na cmentarzu wśród duchów, ale kiedy podrósł i pokonał Jacka nadeszła pora, aby opuścił cmentarny azyl. Nie potrzebował już ochrony duchów i Przywileju Swobody Cmentarza. Był gotów zmierzyć się z życiem i światem, (...)bo świat to większe miejsce niż mały cmentarz na wzgórzu, ma w sobie tajemnice i niebezpieczeństwa, nowych przyjaciół, których może poznać, i starych, których odkryje na nowo.
Zabawne – zauważyła jedna z uczestniczek spotkania – że wampir poucza chłopca, czym jest wartość życia: Ty jesteś żywy, Nik. To znaczy, że masz nieskończony potencjał, możesz zrobić, co tylko zechcesz, stworzyć, co zechcesz, marzyć, o czym zechcesz.
Nie wszystkim książka się podobała. Olga znudziła się po pierwszym rozdziale i rzuciła książkę w kąt, ale wróciła później do czytania, chociaż nie odpowiadał jej styl autora. Iza przeczytała książkę od razu. Ale też miała zastrzeżenia: Zbyt dużo niedopowiedzeń, niedociągniętych sytuacji, niedogranych wątków. Jednak to, co dla jednych jest wadą, dla innych stanowi zaletę, a mianowicie możliwość swobodnego interpretowania faktów. Jest to też znak szczególny prozy Gaimana – pozostawienie czytelnikowi miejsca na domysły. Niepowtarzalna książka potrzebuje wyjątkowej dokumentacji, dlatego uczestniczki spotkania przygotowały maski, aby uwiecznić się na zdjęciu jako przyjaciele Nika.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.