W dniach 8-15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, we współpracy z bibliotekami, samorządami, mediami realizowało obchody Tygodnia Biblioteka 2016. Była to już XIII edycja ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa, bibliotek, zawodu bibliotekarza. Hasło tegorocznej edycji „Biblioteka inspiruje” podkreślało, jak szybko biblioteki zmieniają swoje oblicze. W sieci bibliotek publicznych pojawiają się mediateki a biblioteki naukowe przekształcają się w wielofunkcyjne centra informacji. Nowoczesność bibliotek, ich atrakcyjna oferta edukacyjno-kulturalna i swobodniejsze zasady korzystania ze środków przekazu zapewniają dobry klimat do rodzenia się ciekawych pomysłów. Dlatego w bibliotece tworzy się, ciekawie spędza czas i poszerza horyzonty; jednym słowem – biblioteka inspiruje.
Przez cały maj biblioteki wszystkich typów, małe i duże, nadsyłały na portal sbp.pl relacje z przebiegu Tygodnia Bibliotek w swoich placówkach. A działo się w nich naprawdę dużo - spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, konkursy, wystawy, gry i wiele innych imprez.
Bardzo ciekawą inicjatywę podjęła Biblioteka Goethe-Institut w Krakowie, która zaprosiła na spotkanie z niemieckim kryminałem. Gościem wieczoru był Markus Stromiedel, niemiecki pisarz, dziennikarz i scenarzysta. Dla najmłodszych czytelników zorganizowano wystawę ilustracji pt. „Witaj, drogi wrogu!”, prezentującą wybór książek ilustrowanych dla dzieci z różnych kręgów językowych poruszających w subtelny i przystępny dla najmłodszych czytelników sposób temat konfliktów wojennych i emigracji.
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zorganizowała Giełdę Książek Przeczytanych. Pomyślano również o miłośnikach gier, którym dedykowana była akcja „zGRAJ się z biblioteką”. Gminna Biblioteka Publiczna w Dopiewie inspirowała muzycznie. Można było skorzystać z nauki tańców latynoamerykańskich, posłuchać koncertu Grażyny Łobaszewskiej lub zobaczyć widowisko baletowe.
Muminkowa historia, Dzień japoński, Akademia wierszy Marii Konopnickiej, Warsztat biżuterii - to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na uczestników Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich.
O tym, że biblioteka inspiruje, przekonywała także Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wraz z filiami. Czy książki obrazkowe można czytać? Co to jest Kamishibai? Jak świętować Dzień Niezapominajki? Z jakimi pułapkami językowymi można zmierzyć się w języku polskim? Co zanieczyszcza powietrze? Kto zostanie mistrzem gwary? Na te i inne pytania odpowiadali mieszkańcy Jasła - uczestnicy spotkań w ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek.
Wiele ciekawych akcji dla dzieci i młodzieży zorganizowały biblioteki pedagogiczne. Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach zaprosiła m.in. na zajęcia edukacyjne dla dzieci, podczas których świętowano urodziny Franklina. Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowała akcje bookcrossingowe w parkach i tramwajach. Wielkim powodzeniem cieszyła się akcja bicia rekordu w liczbie osób czytających w przerwach szkolnych. Po analizie wszystkich nadesłanych relacji okazało się, że książki na przerwach czytało aż 5573 uczniów i nauczycieli.
Bardzo aktywne w tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek były również biblioteki akademickie. Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu zaprosiła na Toruński Kiermasz Książki Regionalnej. Szeroki wachlarz inspiracji zaoferowała Biblioteka Uniwersytecka w Olsztynie, która zorganizowała gry i zabawy ćwiczące wyobraźnię i logiczne myślenie, a także zaprezentowała kolekcję bibliofilską prof. dr hab. Jana Kaczyńskiego. Biblioteka nie zapomniała również o niepełnosprawnych. Podczas Tygodnia Bibliotek można było zobaczyć i poznać wyposażenie dla niesłyszących czytelników, zorganizowano również czytanie bajki w języku migowym. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się zorganizowane przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie spotkanie Klubu pod Otwartą Księgą pt. „Świat to Biblioteka”.
To tylko wybrane przykłady aktywności Bibliotek podczas Tygodnia Bibliotek 2016. Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia serwisu internetowego TB.
Jak co roku SBP zorganizowało konkurs na najciekawszą inicjatywę, jedną szczególnie pomysłową akcję, która została przeprowadzona przez bibliotekę w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek 2016. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ biblioteki bardzo aktywnie włączyły się w tegoroczną edycję programu i przygotowały szczególnie ciekawe imprezy. Lista zwycięzców i opis ich działań zostaną zamieszczone we wrześniowym numerze czasopisma. Już teraz zachęcamy do lektury i czerpania inspiracji z nagrodzonych pomysłów na kolejny Tydzień Bibliotek.
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.