Polecamy

Moc inspiracji w jasielskiej Bibliotece

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 17.05.2016

Czy książki obrazkowe można czytać? Co to jest Kamishibai? Jak świętować Dzień Niezapominajki? Z jakimi pułapkami językowymi można zmierzyć się w języku polskim?

Na te i inne pytania odpowiedzieli uczestnicy spotkań w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek – „Biblioteka inspiruje”, zorganizowanych przez Filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Jasielską edycję Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy przyrodniczym akcentem: grupa Tygrysków  z Przedszkola nr 9 w Jaśle razem z seniorkami z Klubu Niezapominajki, działającym przy Zarządzie Osiedla „Mickiewicza” Jasło - świętowała Dzień Niezapominajki. Na spotkaniu dzieci poznały legendę o niezapominajce, zmierzyły się z „kwiecistymi zagadkami”, stworzyły niezapominajkowe obrazy oraz  zasadziły roślinki.

Uczniowie z  Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Foluszu  dowiedziały się o teatrzyku obrazkowym, zwanym w Japonii Kamishibai. Dzieci wzbogacone o nowe doświadczenia stworzyły swój językowy teatrzyk. Ilustrowały znany wiersz Juliana Tuwima – „Abecadło”, a następnie - wykorzystując przygotowane karty z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę - odkrywały swoje aktorskie talenty.

W całodziennym konkursie językowym czytelnicy zmierzyli się z Kuferkiem pułapek językowych. Wszyscy, którzy w tym dniu odwiedzili bibliotekę, mogli  sprawdzić swoje umiejętności językowe. Czytelnicy byli pozytywnie zaskoczeni i chętnie brali udział w zabawie. Wygląda na to, że mój język polski jest niezły, cieszę się  – powiedziała pani Ola. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy w zakresie posługiwania się ojczystym językiem.

Natomiast uczestnicy cyklu Kalejdoskop wiedzy i zabawy – Korowód Zielonych poznali  książki obrazkowe, m.in. „Dawno temu w Mamoko”, „Miasteczko Mamoko”, „Czarostatki i parodzieje”. Wykorzystując swoją wyobraźnię i spostrzegawczość na podstawie rysunków  wyruszyli w podróż do miasteczka oraz stworzyli własne opowiadanie o przygodach Zygmunta Kosmicznego.






Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP