"Aniele mych pradziadów chłopskich daj tę siłę
Z jaką się w bezimiennej powstaje godzinie
Gdy pół nocy pół świtu. Gdy świat ucichł w zimie
I ojczyzna jest – jakby Boga już nie było"
Słowami wiersza Ernesta Brylla śpiewał Marcin Styczeń rozpoczynając piątkowe poetycko-muzyczne spotkanie „Echo czasu” w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.
Przybyłych na wydarzenie gości powitał dyrektor MBP Jacek Żurawski, a spotkanie (22.04.16 r.), odbywające się w przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, poprowadziły Małgorzata Zińczuk – z-ca dyrektora do spraw merytorycznych MBP i Edyta Pietrzak – kierownik Działu Regionalnego MBP.
Inicjatorką spotkania była Kazimiera Pawluk, poetka z Dołhobród, natomiast okazją do wydarzenia wznowienie po dziesięciu latach tomiku „Echo czasu”. Nie był to jednak jedyny powód do świętowania – w 2016 r. artystka obchodzi 25-lecie pracy twórczej oraz dębową rocznicę urodzin.
Echo czasu odzywające się w duszy wiele lat po wydarzeniach, które twardym rylcem rzeczywistości naznaczyły pamięć brzmiało się w murach włodawskiej książnicy słowami wierszy „Dobre wspomnienia”, „Mogiła i brzoza”, „Tajemnica miłości” w wykonaniu samej poetki oraz utworu „Moje szczęście”, który odczytała Ewa Krukowska. „Nie nasycony” i „Krawiec” z tomiku „Zatrzymać czas – wspomnieniem” – przeczytał Marcin Styczeń, natomiast „Stanisław Baj – nasz malarz” - sama autorka. Ponadto poetka odśpiewała utwór „Sama sobie” ze zbioru „Przez mur tęsknoty” oraz niespodziankę – poetycką dedykację przygotowaną specjalnie na tę okazję pieśniarzowi.
Honorowym Gościem Kazimiery Pawluk był Marcin Styczeń – kompozytor, muzyk obdarzony ciepłym i mocnym głosem. Mieliśmy przyjemność wysłuchania recitalu poezji śpiewanej, na który składały się zarówno własne utwory artysty „Ziemia Juliana”, „Koń, gospoda i żona”, „Bez korzeni nie ma skrzydeł”, „Dziękuję i tak” jak i kompozycje do wierszy polskich poetów Tadeusza Nowaka „Jak się przed tobą wytłumaczę”, Władysława Broniewskiego „Nie wiem”, Ernesta Brylla „Trzecia nad ranem” oraz specjalną dedykację dla Kazimiery Pawluk – „Ta droga” z płyty „Zbieg”.
Nie obeszło się też bez kwiatów, gratulacji i powinszowań, a także niespodzianki przygotowanej dla uczestników spotkania przez Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy MBP we Włodawie, które w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wzorem katalońskiego zwyczaju obdarowało obecne panie różami, a panów tomikami poezji.
Fot. Urszula Panasiuk, Małgorzata Topolska