Polecamy

„Echo czasu” – każdy z nas pisze swoją historię

Autor: Edyta Pietrzak Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie Województwo: lubelskie
Data dodania: 26.04.2016

"Aniele mych pradziadów chłopskich daj tę siłę
Z jaką się w bezimiennej powstaje godzinie
Gdy pół nocy pół świtu. Gdy świat ucichł w zimie
I ojczyzna jest – jakby Boga już nie było"
Słowami wiersza Ernesta Brylla śpiewał Marcin Styczeń rozpoczynając piątkowe poetycko-muzyczne spotkanie „Echo czasu” w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.

Przybyłych na wydarzenie gości powitał dyrektor MBP Jacek Żurawski, a spotkanie (22.04.16 r.), odbywające się w przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, poprowadziły Małgorzata Zińczuk – z-ca dyrektora do spraw merytorycznych MBP i Edyta Pietrzak – kierownik Działu Regionalnego MBP.

Inicjatorką spotkania była Kazimiera Pawluk, poetka z Dołhobród, natomiast okazją do wydarzenia wznowienie po dziesięciu latach tomiku „Echo czasu”. Nie był to jednak jedyny powód do świętowania – w 2016 r. artystka obchodzi 25-lecie pracy twórczej oraz dębową rocznicę urodzin.

Echo czasu odzywające się w duszy wiele lat po wydarzeniach, które twardym rylcem rzeczywistości naznaczyły pamięć brzmiało się w murach włodawskiej książnicy słowami wierszy „Dobre wspomnienia”, „Mogiła i brzoza”, „Tajemnica miłości” w wykonaniu samej poetki oraz utworu „Moje szczęście”, który odczytała Ewa Krukowska. „Nie nasycony” i „Krawiec” z tomiku „Zatrzymać czas – wspomnieniem” – przeczytał Marcin Styczeń, natomiast „Stanisław Baj – nasz malarz” - sama autorka. Ponadto poetka odśpiewała utwór „Sama sobie” ze zbioru „Przez mur tęsknoty” oraz niespodziankę – poetycką dedykację przygotowaną specjalnie na tę okazję pieśniarzowi.

Honorowym Gościem Kazimiery Pawluk był Marcin Styczeń – kompozytor, muzyk obdarzony ciepłym i mocnym głosem. Mieliśmy przyjemność wysłuchania recitalu poezji śpiewanej, na który składały się zarówno własne utwory artysty „Ziemia Juliana”, „Koń, gospoda i żona”, „Bez korzeni nie ma skrzydeł”, „Dziękuję i tak” jak i kompozycje do wierszy polskich poetów Tadeusza Nowaka „Jak się przed tobą wytłumaczę”, Władysława Broniewskiego „Nie wiem”, Ernesta Brylla „Trzecia nad ranem” oraz specjalną dedykację dla Kazimiery Pawluk – „Ta droga” z płyty „Zbieg”.

Nie obeszło się też bez kwiatów, gratulacji i powinszowań, a także niespodzianki przygotowanej dla uczestników spotkania przez Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy MBP we Włodawie, które w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wzorem katalońskiego zwyczaju obdarowało obecne panie różami, a panów tomikami poezji.

Fot. Urszula Panasiuk, Małgorzata Topolska







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP