Obywatele mają zyskać większą kontrolę nad swoimi danymi, a firmy mają skorzystać z jednolitych zasad ochrony danych w całej UE. Parlament Europejski przyjął nowe unijne przepisy w zakresie ochrony danych. 14 kwietnia 2016 r. Parlament Europejski przyjął nowe unijne przepisy dotyczące ochrony danych. Prace nad nimi nazywano Wielką Reformą Prywatności. Trwały one od roku 2013 i teraz trochę trudno uwierzyć, że wreszcie udało się doprowadzić sprawę do końca.
Nowe przepisy w zakresie ochrony danych mają zastąpić dyrektywę z 1995 roku. Z tego powodu wiele osób mówi, że nowe przepisy dostosowują ochronę danych w UE do epoki cyfrowej.
Rozporządzenie dotyczące ochrony danych sprawi, że wysoki, ujednolicony poziom ochrony danych w całej Unii Europejskiej stanie się rzeczywistością. To wielki sukces dla Parlamentu Europejskiego i zdecydowane europejskie "tak" dla silnej ochrony praw konsumentów i konkurencji w epoce cyfrowej - mówił poseł-sprawozdawca Jan Philipp Albrecht.
Co się zmieni? Przypomnijmy krótko o co chodzi w tej Wielkiej Reformie. Składa się ona z dwóch elementów -rozporządzenia oraz dyrektywy. Rozporządzenie ma ułatwić obywatelom kontrolowanie swoich danych. Dyrektywa odnosi się do działań organów ścigania.
Źródło: Dziennik Internautów