Polecamy

Tydzień Bibliotek w Goethe-Institut w Krakowie

Data dodania: 14.04.2016

Biblioteka Goethe-Institut w Krakowie w ramach Tygodnia Bibliotek od 8 do 15 maja 2016 r. zaprasza do skorzystania z oferty. W programie:

Wystawa ilustracji i książek dla dzieci "Witaj, drogi wrogu!" / 9.-13.05.2016 w godz. otwarcia Instytutu (pon.-czw. godz. 8.00-20.00; pt. 8.00-15.00). Wolny wstęp.

Wystawa prezentuje wybór ponad sześćdziesięciu książek ilustrowanych dla dzieci z różnych kręgów językowych poruszających w subtelny i przystępny dla najmłodszych czytelników sposób temat konfliktów wojennych i emigracji. Wiele z prezentowanych książek należy już do klasyki literatury dziecięcej, większość jednak to tytuły opublikowane w ostatnich latach. Książki we wrażliwy sposób opowiadają o wojennej codzienności, ucieczce, prześladowaniach, zagrożeniach i strzeżonych granicach. Wskazują na przyczyny konfliktów i przemocy, tj. ksenofobię, przesądy czy nadużywanie władzy. Pokazują także, że możliwy jest świat bez wrogości, w którym panują zasady tolerancji, wzajemnego szacunku i otwartości na innych. Przesłaniem prezentowanych książek jest bowiem wizja pokojowego współistnienia różnych kultur i narodów. Wystawę książek i ilustracji przygotowała Międzynarodowa Biblioteka dla Młodzieży w Monachium. Wśród prezentowanych książek znalazły się m.in. wydana właśnie przez Wydawnictwo Widnokrąg Emigracja meksykańskich artystów José Manuela Matea i Javiera Martineza Pedra, książki z ilustracjami Davida McKee i Helen Oxenbury, brytyjskich ilustratorów znanych z książek ukazujących się w Wydawnictwie Dwie Siostry, czy książka ilustrowana przez Australijczyka, Shaun Tana, laureata Oskara za najlepszy krótkometrażowy film animowany w 2010 r.

Warsztaty "Odkryj, książki LeYo!"

LeYo! To seria książek dla dzieci ukazująca się w niemieckim Wydawnictwie Carlsen, dostępnych w Bibliotece Goethe-Institut w Krakowie. Książki LeYo to połączenie obrazu, dźwięku i kreatywnej zabawy. Dzięki bezpłatnym aplikacjom na smartfony lub tablety pięknie ilustrowane książki ożywają i pozwalają poprzez interaktywna zabawę zrozumieć świat wokół nas. Tytuły serii, które można wypożyczyć w Bibliotece Goethe-Institut w Krakowie: Mein Atlas/Mój atlas, Musikbuch/ Świat muzyki Mein großer Märchenschatz/ Złota księga baśni, Unterwegs mit der Eisenbahn/Podróż koleją, Im Wald/W lesie, Der Flughafen/ Lotnisko, Mein Lieblings-Gruselbuch/ Moja ulubiona księga strachów oraz Meine Lieblingsberufe/ Moje ulubione zawody.

Poniedziałek, 9.05.2016, w godz. 9.00-9.45 – warsztat dla uczniów pierwszych klas gimnazjalnych uczących się języka niemieckiego (konieczne uprzednie zgłoszenie pod Elzbieta.Jelen@krakau.goethe.org).

Sobota, 14.05.2016, w godz. 11.00-11.45 – warsztat dla dzieci z rodzicami (konieczne uprzednie zgłoszenie pod bibliothek@krakau.goethe.org)

Czwartek 12.05.2016, godz. 18.30 - Spotkanie z niemieckim kryminałem. Gość wieczoru: Markus Stromiedel

O tym, czy thrillery science-fiction to samospełniająca się wyrocznia, na ile autora inspirują współczesne wydarzenia polityczne i procesy społeczne oraz wynalazki techniczne z gościem wieczoru porozmawia redaktor Barbara Gawryluk.

Markus Stromiedel, niemiecki dziennikarz, pisarz i scenarzysta, ur. w 1964 r. w Bremerhavenm, obecnie mieszka we Włoszech. Pracował m.in. dla tygodnika "Die Zeit", był m.in. szefem studia filmowego Bavaria-Film, ma na swoim koncie m.in. scenariusze do najbardziej popularnych niemieckich seriali kryminalnych, takich jak "Miejsce zbrodni" oraz pięć powieści, w tym dwa thrillery science-fiction: Zone 5/Piąta strefa oraz Die Kuppel/Kopuła.

Akcja powieści Zone 5 rozgrywa się w Niemczech w 2060 r. Kolonia jest podzielonym na strefy miastem, gdzie w luksusowym centrum mieszkają ludzie zamożni, odgrodzeni potężnym murem od biedoty w slumsach. Przekraczanie stref jest niemożliwe. Mimo tego zakazu Alex wkrada się do czwartej strefy, by zdobyć lekarstwo dla chorej siostry bliźniaczki.

Powieść Die Kuppel traktuje o nieczystych zagrywkach europejskiego rządu w Brukseli. Jest rok 2035, a Europa jest autorytarnym państwem policyjnym. Młodemu policjantowi powierzono osobliwą misję – ma odkryć zagadkę zamarzniętych zwłok znalezionych na ściśle strzeżonym terenie wojskowym.

Spotkanie tłumaczone symultanicznie. Wstęp wolny.

W Tygodniu Bibliotek bezpłatne zapisy do Biblioteki Goethe-Institut w Krakowie. Zapraszamy!

Biblioteka Goethe-Institut w Krakowie, Rynek Główny 20, 31-008 Kraków, https://www.goethe.de/ins/pl/pl/sta/kra/bib.html
 

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP