Instytucja kultury przyjęła do używania środek trwały - ogrodzenie. Po zakończonym roku instytucja koryguje VAT naliczony według ostatecznej struktury, a jego nadwyżkę musi przekazać do organizatora.
Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa zwrotu nadwyżki VAT naliczonego przekazanego do organizatora, w przypadku gdy ogrodzenie zostało sfinansowane dotacją, którą ujęto na koncie 846 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”? Jaki to będzie miało wpływ na amortyzację ogrodzenia i jej rozliczenie w przyszłości? W związku ze zwrotem VAT w korespondencji z kontem 846 „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” przy ostatnim odpisie amortyzacyjnym będzie taka sytuacja, że amortyzacja w części zwrotu VAT nie będzie miała pokrycia w przychodach. Czy należy ją odnieść tylko w koszty instytucji?
Korekta VAT powodująca zwiększenie albo zmniejszenie podatku odliczonego wpływa bezpośrednio na przychody — w przypadku zwiększenia odliczenia VAT, albo na koszty podatkowe — w przypadku zmniejszenia tego odliczenia.
Wpływ dotacji od organizatora na zakup albo wykonanie środka trwałego, jakim jest ogrodzenie, instytucja kultury ujęła w księgach rachunkowych zapisem:
Po zakończonym roku i korekcie VAT do ksiąg rachunkowych instytucja powinna wprowadzić zapisy:
Na przychody oraz koszty podatkowe wpływ ma kwota VAT nieuwzględniona wcześniej w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych — w tej części, w jakiej instytucja dokonała korekty powodującej zwiększenie lub zmniejszenie VAT odliczonego (art. 91 ust. 1 Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dalej: ustawa o VAT).
Źródło: Portal Instytucji Kultury