Polecamy

Gramy w ekonomię! Warsztaty z grą „Oil City” w jasielskiej Bibliotece

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 08.12.2015

Czy ekonomii i historii można uczyć się grając? Czy trudno jest inwestować i zarządzać ryzykiem? Kim byli pionierzy przemysłu naftowego z Galicji?  Na te pytania odpowiedzieli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września, którzy 19 listopada 2015 r. wzięli udział w warsztatach z grą „Oil City”. Warsztaty zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.

„Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota” to planszowa gra symulacyjna o początkach przemysłu naftowego w Galicji. Uczestnicy warsztatów wcielili się w postacie przedsiębiorców związanych z Galicją, np. Ignacego Łukasiewicza, Karola Klobassa, Franciszka „Ropnioka” Halucha czy Jana Zeha, a następnie w trzyosobowych zespołach zarządzali spółkami, zatrudniali wiertaczy, wydobywali i sprzedawali surowce.

Kupujemy działki, rafinerie, wiertaczy i musimy uważać na to, jakie są ceny surowców w danym momencie, Wszystko zależy od tego, co przeczyta bankier na karcie wydarzenia historycznego – opowiadali uczniowie. Dzięki nietypowej formie gry, uczestnicy mieli okazję poszerzyć wiedzę z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz podnieść kompetencje z zakresu przedsiębiorczości.

Gra „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota” została opracowana przez Małopolski Instytut Kultury w ramach projektu edukacyjnego Galicyjski Teksas. Celem jest przypomnienie historii dziewiętnastowiecznej Galicji będącej kolebką przemysłu naftowego oraz zaprezentowanie kilkunastu postaci działających wówczas przedsiębiorców. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP