Polecamy

GET IT 2.0 czyli o cyfrowym świecie w bibliotekach

Autor: LABIB Sieć Biblioteka: LABiB Województwo:
Data dodania: 07.12.2015

Właśnie zakończył się kolejny miesiąc tematyczny na portalu labib.pl. W ramach listopadowego Get IT 2.0 – miesiąca nowych technologii w bibliotekach – ponad 130 osób wzięło udział w otwartych i bezpłatnych webinariach, a na labib.pl można było przeczytać nowe inspiracje i artykuły oraz porozmawiać z ekspertami.

GET IT 2.0 to wydarzenie, które już po raz drugi zorganizowali członkowie liderskiej sieci bibliotekarzy LABiB, przy wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W tym roku zajęliśmy się cyfrowymi usługami bibliotecznymi: pozyskiwaniem i udostępnianiem e-booków, pracą z książką multimedialną, bibliotekami cyfrowymi, internetowymi zasobami, z których mogą korzystać czytelnicy, czy archiwami cyfrowymi lokalnej społeczności.

O swoich doświadczeniach związanych ze zbieraniem i digitalizacją dokumentów życia społecznego opowiedziała Małgorzata Zbroszczyk, członkini sieci LABiB, kierownik Działu Informacji Regionalnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Uczestnicy webinarium dowiedzieli się m.in. tego, jaki sprzęt i programy są niezbędne do tworzenia archiwów cyfrowych, gdzie szukać partnerów do współpracy i jak można prezentować zebrane informacje.

Prelegentem kolejnego spotkania internetowego był Remigiusz Lis, kierownik Działu Mediów Cyfrowych „Digitarium” Biblioteki Śląskiej, koordynator Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Spotkanie poświęcone było tworzeniu i organizacji bibliotek cyfrowych. Tym razem próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania, czy biblioteka cyfrowa to jeszcze biblioteka, jak z nią współpracować, jak stworzyć własną i czy cyfryzacja tekstów jest zagrożeniem dla tradycyjnej książki.

O czytaniu na ekranie mówiła natomiast Marta Kostecka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, członkini sieci LABiB. Przekonaliśmy się, że czytać można tam, gdzie się chce i tak, jak się chce – bo to właśnie oferują nam m.in. książki interaktywne, książki w chmurze czy te w formatach na urządzenia mobilne. Dowiedzieliśmy się też o czytelniach online, które można polecać użytkownikom oraz o projektach Google Books i Wolne Lektury.
 

Na ostatnim webinarium Mariusz Gabrysiak, kierownik Działu Automatyzacji Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu przedstawił sposoby na wprowadzenie ebooków do oferty biblioteki. W trakcie webinarium dowiedzieliśmy się m.in.: o metodach pozyskiwania e-booków i udostępniania ich czytelnikom, przewidywanych kosztach i ich wpływie na kształt oferty, rodzajach (formatach) e-booków  i urządzeniach, na których można je czytać.

Get IT 2.0 był również okazją do dzielenie się wiedzą i pomysłami. Na portalu labib.pl. pojawiły się inspiracje dotyczące: digitalizacji dokumentów bibliotecznych (https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1652/) oraz budowania archiwów historii lokalnej w sieci (https://labib.pl/artykuly/pokaz/163), wspólnego zakupu e-booków oraz modeli ich udostępniania (https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1663/, https://labib.pl/artykuly/pokaz/168/) czy czytania na ekranie https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1671/). Użytkownicy portalu mogli przeczytać również o archiwum Lo Cloud (https://labib.pl/inspiracja/pokaz/1659/), aplikacji Snapseed (https://labib.pl/artykuly/pokaz/167/) czy sposobach na wykorzystanie w bibliotekach okularów Google Cardboard (https://labib.pl/artykuly/pokaz/169/).
O Get IT 2.0 pisały takie portale, jak Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Pulowerek, biblioteki.org, EBIB, Lustro Biblioteki, czy

Bibliosfera, nagrania webinariów do tej pory objerzało ponad 200 osób, a rekordowy post na fanpage LABiB obejrzało prawie 700 osób!

Zachęceni tak entyzjastycznym odbiorem, pracujemy nad przyszłorocznym cyklem miesięcy tematycznych. Śledźcie nas na labib.pl!



 



Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP