Polecamy

Przyznano Nagrody Klio 2015

Data dodania: 27.11.2015

Przyznano Nagrody Klio 2015

W czwartek 26 listopada rozpoczęły się XXIV Targi Książki Historycznej, które będą trwały do niedzieli 29 listopada. Ekspozycja z udziałem ponad 200 wystawców już po raz siódmy odbywa się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Prof. Tomasz Szarota, przewodniczący jury Nagrody Klio, najbardziej prestiżowej nagrody dla autorów i wydawców książki naukowej zwrócił uwagę, że jury nagradza nie tylko wydawców, ale też oficyny wydawnicze, bo gdyby tych oficyn nie było, wówczas nie doszło by do wydania tych książek, a do tego nagrody Klio przyznaje się za książki dotyczące szerokiego spektrum dziejów i to nie tylko odnoszących się do historii Polski i do historii powszechnej. Sama nagroda jest natomiast rodzajem atestu wydanego przez kompetentne jury, świadczącym o jakości wykonanej pracy, a nagrodzone książki otrzymują swego rodzaju znak jakości.

W kategorii autorskiej nagrodę pierwszego stopnia przyznano Katarzynie Minczykowskiej za książkę "Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka Zo". Nagrodę drugiego stopnia otrzymał Andrzej Sieroszewski za publikację "Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny", a nagrodę trzeciego stopnia - Monika Śliwińska za "Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich".

W kategorii monografii naukowych nagrodą pierwszego stopnia uhonorowano Grażynę Kubicę za książkę "Maria Czaplicka: płeć, szamanizm, rasa. Biografia antropologiczna". Nagrodę drugiego stopnia odebrał Robert Spałek za publikację "Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948-1956", a trzeciego stopnia - Jarosław Pałka i Jerzy Poksiński za "Michał Żymierski 1890-1989".

W kategorii edytorskiej przyznano cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Archiwum Państwowe w Łodzi i Żydowski Instytut Historyczny za "Encyklopedię getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego"; Ośrodek Wydawniczy Zamku Królewskiego w Warszawie-Muzeum za książkę "Joannici i ich związki z ziemiami polskimi"; Wydawnictwo MS za "Kresową Atlantydę. Historię i mitologię miast kresowych tom 1-7" oraz Muzeum II Wojny Światowej za "Codzienność w cieniu terroru. Okupacja niemiecka w Polsce 1939-1945".

W kategorii varsaviana wręczono pięć równorzędnych. Odebrali je: Monika Maludzińska za cykl "Żebracy i włóczędzy w XVIII-wiecznej Warszawie"; Patryk Pleskot za "Miasto śmierci. Pytania o morderstwa polityczne popełnione w Warszawie (1956-1989)"; Mariusz Kolmasiak za publikację "Belweder oraz jego mieszkańcy i użytkownicy (1818-2014)"; Robert Hasselbusch i Maria Ciesielska za "Taniec wśród mieczów. Polski personel medyczny na Pawiaku w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944" oraz Elżbieta Markowska i Katarzyna Naliwajek-Mazurek za "Okupacyjne losy muzyków. Warszawa 1939-1945".

Jury Nagrody KLIO przyznało też nagrodę specjalną Fundacji "Warszawa Walczy 1939-1945" i Wydawnictwu Bellona za publikację pracy "Warszawa Walczy 1939-1945. Leksykon" pod red. Krzysztofa Komorowskiego.

Pracę "Badania archeologiczne na Reducie Ordona tom I" wydaną przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie uhonorowano nagrodą sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa "Pro Memoria".

W ramach Targów, które potrwają do 29 listopada br., odbędą się m.in. VI Salon Książki Muzealnej, IV Salon Bibliotek oraz IV Salon Książki Białoruskiej, a ponadto spotkania z autorami, konferencje i panele dyskusyjne.

Źródło: Rynek Książki


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP