Polecamy

Nagroda Klio 2015

Data dodania: 24.11.2015

Nagroda Klio 2015

Nagroda Klio przyznawana jest od 1996 roku i towarzyszy Targom Książki Historycznej - kolejna edycja tego wydarzenia rozpocznie się w najbliższy czwartek w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Inicjatorem i organizatorem Nagrody Klio i TKH jest Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. W tym roku do Nagrody nominowano 160 publikacji wydanych w latach 2014-2015.

Do tegorocznej nagrody nominowano: w kategorii autorskiej - Katarzynę Minczykowską za książkę "Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka +Zo+"; Andrzeja Sieroszewskiego za publikację "Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny" oraz Monikę Śliwińską za "Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich".

Do nagrody w kategorii monografii naukowych kandydują: Grażyna Kubica za książkę "Maria Czaplicka: płeć, szamanizm, rasa. Biografia antropologiczna"; Robert Spałek za publikację "Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948-1956" oraz Jarosław Pałka i Jerzy Poksiński za "Michał Żymierski 1890-1989".

W kategorii edytorskiej nominowano: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Archiwum Państwowe w Łodzi i Żydowski Instytut Historyczny za "Encyklopedię getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego"; Ośrodek Wydawniczy Zamku Królewskiego w Warszawie-Muzeum za książkę "Joannici i ich związki z ziemiami polskimi"; Wydawnictwo MS za "Kresową Atlantydę. Historię i mitologię miast kresowych tom 1-7" oraz Muzeum II Wojny Światowej za publikację "Codzienność w cieniu terroru. Okupacja niemiecka w Polsce 1939-1945".

Kandydatami w kategorii varsaviana są: Monika Maludzińska za cykl "Żebracy i włóczędzy w XVIII-wiecznej Warszawie"; Patryk Pleskot za książkę "Miasto śmierci. Pytania o morderstwa polityczne popełnione w Warszawie (1956-1989)"; Mariusz Kolmasiak za publikację "Belweder oraz jego mieszkańcy i użytkownicy (1818-2014)"; Robert Hasselbusch i Maria Ciesielska za "Taniec wśród mieczów. Polski personel medyczny na Pawiaku w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944" oraz Elżbieta Markowska i Katarzyna Naliwajek-Mazurek za książkę "Okupacyjne losy muzyków. Warszawa 1939-1945".

Źródło: Rynek Książki


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP