Ponad 700 tysięcy artykułów naukowych z punktowanych czasopism polskich z lat 2002-2014 będzie dostępne w formie elektronicznej za sprawą digitalizacyjnego projektu „Merkuriusz”, który realizują wspólnie Biblioteka Narodową i Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej. Łączny budżet projektu wynosi prawie 15 mln zł.
Celem Zintegrowanej Platformy Polskich Czasopism Naukowych „Merkuriusz” jest przekształcenie do postaci cyfrowej i stworzenie opisów bibliograficznych artykułów, które w latach 2002-2014 ukazały się na łamach polskich periodyków umieszczonych na liście punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prace obejmą ponad 1900 tytułów czasopism i ponad 700 tysięcy artykułów. Nazwa platformy – Merkuriusz – nawiązuje do tytułu najstarszego polskiego czasopisma „Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zawierający”, które ukazywało się w 1661 r. i zawierało informacje o najciekawszych wydarzeniach z terenu Europy i Polski, nadsyłane przez korespondentów pisma.W kolejnych latach baza ma być aktualizowana stanowiąc podstawowe narzędzie wykorzystywane w pracy naukowej oraz badawczej.
Pełną funkcjonalność nowy system uzyska dzięki podjętym w ramach projektu informatycznym pracom integracyjnym łączącym zasoby cyfrowe z systemem informatycznym Biblioteki Narosowej, jak również dzięki implementacji przyjaznych dla użytkowników narzędzi wyszukiwawczych i społecznościowych.
Źródło: Portal księgarski