Polecamy

Otwarcie nowo wybudowanego budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

Autor: Biblioteka: Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy Województwo: wielkopolskie
Data dodania: 22.10.2015

8 października 2015 r. nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie nowo wybudowanego obiektu Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

 

Pierwszym akcentem uroczystości było symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali: Poseł na Sejm RP – Bożena Henczyca, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego –Marzena Wodzińska, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Edward Janiak, Ordynariusz Diecezji Kaliskiej, ks. kanonik Wiesław Cieplik, dziekan i proboszcz trzcinickiej parafii, Wicestarosta Powiatu Kępińskiego - Grażyna Jany, przewodniczący Rady Gminy Trzcinica Zdzisław Mikołajczyk oraz wójt gminy Trzcinica - Grzegorz Hadzik i Renata Gość, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

 

Po otwarciu nowej biblioteki zaproszeni goście udali się do sali konferencyjnej, gdzie najpierw wysłuchali mini recitalu chóru działającego przy Zespole Szkół w Trzcinicy. Po koncercie zaproszonych gości powitała dyrektor trzcinickiej placówki, wśród których oprócz przecinających wstęgę, swoją obecnością uświetnili uroczystość: przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Renata Karpińska – naczelnik z Departamentu Mecenatu Państwa, wicedyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu – Iwona Smarsz, przewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego Stanisław Baliński, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Renata Ciemny, radny powiatu kępińskiego –Tomasz Gatner, komendant Powiatowej Policji w Kępnie - Waldemar Tyrański, wójt gminy Perzów – Danuta Froń, wójt gminy Łęka Opatowska – Adam Kopis, radni gminy Trzcinica, dyrektorzy bibliotek publicznych z terenu powiatu kępińskiego, dyrektorzy i wicedyrektorzy Zespołu Szkół w Trzcinicy oraz w Laskach, kierownik Spółdzielczego Banku Ludowego z Oddziału w Trzcinicy, kierownicy i pracownicy z Urzędu Gminy, kierownicy jednostek organizacyjnych z terenu gminy Trzcinica, księża, sołtysi, prezesi i przewodniczący lokalnych organizacji i stowarzyszeń, delegacja z Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzcinicy, media diecezjalne i lokalne: Radio Rodzina z Kalisza, Katolicka Agencja Informacyjna, Radio Sud, Tygodnik Kępiński, Tygodnik Powiatowy.

Po przedstawieniu historii biblioteki i powstania nowego budynku głos zabrał JE Ks. biskup Edward Janiak, który podkreślił, że otwarcie takiej instytucji jest niezwykłym wydarzeniem dla lokalnej społeczności. Po skierowanym słowie ks. biskup Edward Janiak wraz z ks. kanonikiem Wiesławem Cieplikiem poświęcili nowy obiekt.

 

Uroczystość ta była okazją do wręczenia szczególnych podziękowań i statuetek „Przyjaciel Biblioteki” osobom i instytucjom, które na co dzień współpracują z biblioteką. Wyrazy wdzięczności dyrektor skierowała na ręce: wójta gminy Grzegorza Hadzika, przewodniczącego Rady Gminy Trzcinica Zdzisława Mikołajczyka, dyrektor WBPiCAK Iwony Smarsz, Renaty Karpińskiej z MKiDN oraz ks. Kan. Wisława Cieplika proboszcza Parafii w Trzcinicy i Krzysztofa Ostrowskiego sołtysa sołectwa Trzcinica.

 

Po licznych gratulacjach i zakończeniu głównych uroczystości zaproszeni goście zwiedzali nowy budynek biblioteki, wpisywali się do księgi pamiątkowej, po czym udali się na wspólne spotkanie przy stole w Restauracji „Centrum” w Trzcinicy.

 

W nowej placówce została zaaranżowana Izba Pamięci, w której są eksponowane stare dokumenty, eksponaty z terenu gminy, w hallu została utworzona galeria. W bibliotece znajduje się wypożyczalnia, czytelnia, kącik dla najmłodszych czytelników, sala multimedialna, salonik czasopism, sala konferencyjna na 100 osób. Nowa Gminna biblioteka Publiczna w Trzcinicy spełniała standardy Certyfikatu Biblioteka+.

Łącznie dwa etapy budowy biblioteki wyniosły 1.561.396,73 zł brutto, z czego 74,14 % to dofinansowanie w ramach PROGRAMU WIELOLETNIEGO KULTURA + PRIORYTET „BIBLIOTEKA + INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Natomiast środki w wysokości 378.000 zł zostały przekazane przez Gminę Trzcinica, organizatora wnioskodawcy projektu.

 

 

O bibliotece i projekcie

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy została utworzona na podstawie zarządzenia nr 5/75 z dn. 28 listopada 1975 r. Naczelnika Gminy Trzcinica. Biblioteka w Trzcinicy została otwarta w dniu 21 czerwca 1977 r. Natomiast Biblioteka w Laskach, na mocy Zarządzenia z dn. 28 listopada 1975 r. została Filią Biblioteczną GBP w Trzcinicy. W chwili otwarcia Biblioteka liczyła 909 woluminów własnych oraz 110 dopożyczonych z Filii Bibliotecznej w Laskach. Placówka biblioteczna została usytuowana w lokalu o powierzchni 46 m², należącym do OSP w Trzcinicy. Sprawowanie nadzoru merytorycznego nad Gminną Biblioteką Publiczną w Trzcinicy należało do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.

W lutym 1993 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy została przeniesiona do budynku Agronomówki, który jest własnością Urzędu Gminy w Trzcinicy. Od 1 marca 1993 r. biblioteka rozpoczęła swoją działalność w nowym miejscu. Placówka biblioteka otrzymała trzy pomieszczenia o łącznej powierzchni 39 m². W jednym pomieszczeniu znajdowała się czytelnia, natomiast w drugim i trzecim wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych.

 

Trudne warunki lokalowe biblioteki, tj. mała powierzchnia użytkowa, umiejscowienie na piętrze, uniemożliwiały prawidłowe funkcjonowanie placówki. W związku z tym na przestrzeni ostatnich kilku lat prowadzono prace nad projektem nowego budynku, jak również podejmowano działania w celu pozyskania funduszy na to zadanie.

 

Wniosek o dofinansowania zadania „Budowa Biblioteki w Trzcinicy” w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” złożony przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Trzcinicy, został pozytywnie rozpatrzony i otrzymał ostateczną akceptację do dofinansowania przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Operatorem Priorytetu „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek” jest Instytut Książki.

 

Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” jest uchwalonym przez Radę Ministrów wieloletnim programem rządowym na lata 2011-2015. Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek” realizuje pierwszy cel szczegółowy Programu Wieloletniego Kultura+ jakim jest wzmocnienie potencjału i roli gminnych bibliotek publicznych dla których organizatorem założycielskim jest gmina. Priorytet ma na celu przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego.

 

W dniu 04 września 2013 r. zawarto umowę na budowę nowego budynku biblioteki gminnej pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego reprezentował Grzegorz Gauden – Dyrektor Instytutu Książki a Gminną Biblioteką Publiczną w Trzcinicy, reprezentowaną przez Dyrektor Renatę Gość.

 

Zgodnie z zawartym porozumieniem w dniu 24 stycznia 2014 r. pomiędzy Gminną Biblioteką Publiczną w Trzcinicy, reprezentowaną przez dyrektor Renatę Gość a wójtem Gminy Trzcinica Grzegorzem Hadzikiem, Gmina Trzcinica przeprowadziła proces budowy łącznie z przeprowadzaniem postepowań przetargowych aż do końcowych odbiorów i uzyskania prawomocnego pozwolenia na użytkowanie. Natomiast na bibliotece spoczywało i spoczywa przez okres pięciu lat prowadzenia sprawozdawczości merytorycznej i finansowej zadania.

 

Natomiast w dniu 10 marca 2014 r. została podpisana umowa na budowę biblioteki pomiędzy Gminną Biblioteką Publiczną w Trzcinicy reprezentowaną przez Dyrektor Renatę Gość a FHU BRAWIX-BUD z Kalisza reprezentowaną przez Pełnomocnika Antoniego Wdowczyka.

 

Pierwszy etap zadania (roboty ziemne, fundamenty, ściany, stropy, schody i elementy żelbetowe, dach wraz z pokryciem, stolarka okienna i drzwiowa zewnętrzna) został wykonany w 2014 r. i rozliczony finansowo w styczniu 2015 r. Po prawidłowym wykonaniu I etapu zadania biblioteka przystąpiła do realizacji II etapu zadania. Drugi etap obejmował zakończenie wszelkich prac budowlanych związanych z wykończeniem, wyposażeniem nowej biblioteki i uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na użytkowanie. Ten etap został zakończony we wrześniu 2015 r. Powierzchnia użytkowa nowo wybudowanego obiektu wynosi 551 m². Biblioteka otrzymała pozwolenie na użytkowanie 17 września 2015 r.

 

 

Renata Gość - dyrektor

 

 







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP