Jako Stowarzyszenie Diversja, wspólnie z naszym partnerem, Stowarzyszeniem Lambda Warszawa, od kwietnia 2015 realizujemy projekt „Rozwój Żywych Bibliotek w Polsce - przeciwdziałajmy dyskryminacji lokalnie” dzięki środkom z Funduszy EOG w Programie „Obywatele dla Demokracji”. Dzięki naszemu projektowi, liczba Żywych Bibliotek w Polsce wzrosła od kilku do kilkudziesięciu i cały czas planowanie są nowe wydarzenia. Bardzo cieszy nas rozwój ten metody i dokładamy wszelkich starań, aby udzielać wsparcia wszystkim chętnym osobom, które chcą zorganizować Żywą Bibliotekę.
Niestety wraz z rosnącą popularnością metody - pojawiają się również jej nadużycia. Wynikają one przede wszystkim z braku świadomości, że nazwa i metoda Żywa Biblioteka jest zastrzeżona wyłącznie do działań antydykryminacyjnych przez jej twórców z Human Library Organization i działania, które nie mają takiego charakteru są nadużyciem metody.
Najczęste przypadki błędnego użycia metody to:
Zasady organizowania Żywej Biblioteki w Polsce zostały ustalone w czerwcu 2014 razem z Human Library Organization. Całość można przeczytać tutaj: http://zywabibliotekapolska.pl/zasady/ Zasady te zostały stworzone nie po to, by blokować cenne inicjatywy, ale by zapewnić poszanowanie metody w takiej formie, w jakiej została wymyślona i aby mogła ona realizować cel, do którego została powołana. Każda Żywa Biblioteka musi być zgłoszona do Żywa Biblioteka Polska poprzez formularz i do Human Library Organization. Po otrzymaniu akceptacji od nas, można organizować Żywe Biblioteki.
Jednocześnie informujemy, że jako sieć Żywa Biblioteka Polska zapraszamy każdą chętną organizację, grupę nieformalną, instytucję czy osobę indywidualną, która chce zorganizować Żywą Bibliotekę, do dołączenia do naszej sieci. Udzielamy bezpłatnych konsultacji a także dysponujemy zasobami wspierającymi organizatorów/rki jak: plakaty, ankiety ewaluacyjne, oprogramowanie do obsługi Żywej Biblioteki, wyszukiwarkę organizacji, które udostępniają Żywe Książki, karty czytelnicze. Powstaje również Podręcznik dla osób organizujących Żywą Bibliotekę w wersji polskiej. Aby uzyskać dostęp do tych zasobów należy zarejestrować się na stronie www.zywabibliotekapolska.pl i po uzyskaniu od nas hasła, przejść do działu ZASOBY.
Uprzejmie prosimy o posługiwanie się nazwą i metodologią Żywej Biblioteki zgodnie z jej celami. Informujemy również, że Human Library Organization, która posiada prawa do metody Żywej Biblioteki, monitoruje wszystkie Żywe Biblioteki i świadome i drastyczne nadużywanie nazwy i metody może spowodować wyciągnięciem przez nich skutków prawnych.
Zapraszamy również do zapoznania się z broszurą na temat Żywej Biblioteki w Polsce.
nad. Dorota Küntzel, Stowarzyszenie Diversja, Żywa Biblioteka Polska